Powstały baterie półprzewodnikowe o wyjątkowo dużej gęstości energetycznej

Japońska firma TDK opracowała przełomową technologię produkcji miniaturowych baterii półprzewodnikowych nowej generacji, które mogą magazynować bardzo dużo energii. Dzięki nim użytkownicy przenośnych urządzeń elektronicznych oraz urządzeń typu „wearable” będą je mogli używać przez dłuższy czas, bez konieczności wymiany baterii na nową.

Grafika: TDK

Baterie półprzewodnikowe TDK noszą nazwę CeraCharge i są bezpieczniejsze, lżejsze i potencjalnie tańsze niż obecne używane baterie, które zawierają ciekły elektrolit. Baterie półprzewodnikowe TDK zawierają elektrolit mający stałą postać. Firma podaje, że materiał z którego wykonane są baterie półprzewodnikowe charakteryzuje się bardzo wysoką gęstością energii wynoszącą do 1000 Wh/l (watogodzin na litr), przewyższającą kilkadziesiąt razy gęstość, jaką oferują standardowe baterie. Parametr Wh/l określa ilość energii, jak może zmagazynować określona przestrzeń baterii.

Baterie opracowane przez TDK zawierają w stu procentach materiał ceramiczny. Dwa podstawowe elementy takiej baterii to elektrolit (który ma stałą postać i jest produkowany na bazie tlenków) oraz wykonana ze stopu litu katoda. Z danych podanych przez TDK wynika, że jej akumulatory półprzewodnikowe są bezpieczniejsze, lżejsze i potencjalnie tańsze niż baterie z ciekłym elektrolitem.

Zobacz również:

  • Awaria Microsoftu sparaliżowała niemalże cały świat

TDK twierdzi, że jej baterie zastąpią w niedalekiej przyszłości tradycyjne baterie mające kształt pastylki, zapewniając urządzeniom przenośnym zasilanie przez bardzo długi okres czasu, spełniając jednocześnie wszystkie wymogi, jakie stawia przez bateriami Unia Europejska. Ważne jest też to, że elektrolit baterii półprzewodnikowej jest produkowane na bazie tlenków, dzięki czemu jest ona bardzo bezpieczna. Mniejszy rozmiar akumulatora i jego większa pojemność powodują, że w opinii znawców problemu o bateriach półprzewodnikowych TDK będzie już wkrótce bardzo głośno.

TDK planuje wysyłkę próbek prototypu nowej baterii na początku przyszłego roku. Jeśli bateria spełni pokładane w niej nadzieje, na ich masową produkcję trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200