Powstało narzędzie zdolne szybko wykrywać i zatrzymywać kampanie dezinformacyjne

Naukowcy opracowali bardzo interesującą i niezwykle obiecującą technikę uczenia maszynowego, która może automatycznie i bez udziału człowieka identyfikować kampanie dezinformacyjne.

Fake news

Dostawcy treści internetowych wiążą z tą techniką duże nadzieje, gdyż fałszywe wiadomością są ostatnio prawdziwy utrapieniem użytkowników tego medium, szczególnie tych korzystających z sieci społecznościowych.

Jest to specjalny algorytm z grupy uczenia maszynowego. Zna on wzorce podejrzanych postów i kont, dlatego może już we wczesnym stadium różnego rodzaju kampanii dezinformacyjnych wkraczać do akcji i zatrzymywać je.

Zobacz również:

Jego zaletą jest szybkość działania, gdyż realizuje swoje zadanie w pełni automatycznie, w trybie online (czyli w czasie rzeczywistym) i bez udziału czynnika ludzkiego, który zawsze znacząco spowalnia pracę tego rodzaju mechanizmów.

Co ważne mechanizm może kontrolować treści pokazujące się w różnych sieciach społecznościowych, dzięki czemu mogą one wymieniać między sobą dane dotyczące podjętych kroków i koordynować swoje poczynania.

Narzędzie zostało opisane kilka dni temu na łamach znanego czasopisma naukowego Science Advances. Jest to artykuł zatytułowany „Content-based features predict social media influence operations” (czytaj tutaj), w którym twórcy narzędzia (Meysam Alizadeh, Jacob N. Shapiro, Cody Buntain i Joshua A. Tucker) opisują w bardzo obszernym, liczącym sobie 14 stron dokumencie PDF swoje dokonania.


TOP 200