Powstało konsorcjum OpenPower - zajmie się centrami danych kolejnej generacji

IBM oraz Google i Nvidia zdecydowały się powołać do życia otwarte konsorcjum OpenPower, które podejmie trud opracowania założeń technicznych, które pozwolą budować centra danych następnej generacji. Celem inicjatywy jest zaproponowanie nowych technologii w takich obszarach, jak serwery, pamięci masowe, grafika i rozwiązania sieciowe (oraz sposobów ich integrowania) , które wejdą w skład centrów danych kolejnej generacji.

OpenPower będzie otwartym konsorcjum co oznacza, że mogą do niego przystępować wszystkie podmioty zainteresowane rozwojem centrów kolejnej generacji. Czas pokaże czy tak się stanie i czy wiodący producenci rozwiązań IT (zarówno sprzętu, jak i oprogramowania) zdecydują się na przystąpienie do konsorcjum.

Głównym inicjatorem powstania konsorcjum jest IBM. Firma zapowiedziała już, że udostępni pozostałym członkom konsorcjum materiały techniczne dotyczące jej procesorów Power, tak aby mogli oni je integrować ze swoimi firmowymi produktami. IBM będzie też udzielać licencji na oprogramowanie i wszystkie elementy architektury POWER. Specjaliści sądzą, że będzie to kolejna wersja tej architektury (Power8), której premiery można się spodziewać jeszcze pod koniec br.

Zobacz również:

  • Vantage DC otwiera w Warszawie kampus
  • Innowacyjny IT service desk

Inicjatywa spotkała się z życzliwym przyjęciem dostawców centrów danych, którzy mają nadzieję, że przyczyni się ona do powstania nowych rozwiązań, które wejdą w skład systemów obliczeniowych (w tym wykorzystujących chmury) przetwarzających dane dużo szybciej, niż ma to miejsce obecnie. Wiadomo już, że do konsorcjum zdecydowały się przystąpić kolejne firmy, w tym tak znani producenci rozwiązań IT, jak Mellanox i Tyan.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200