Powstała przeglądarka dedykowana do obsługi kryptowalut

Opera zaprezentowała w ostatnich dniach wersję beta swojej krypto-przeglądarki, do której wprowadziła takie funkcje, jak portfel kryptograficzny, przycisk łatwego dostępu do giełd obsługujących kryptowaluty i tokeny NFT oraz możliwość zarządzania zdecentralizowanymi aplikacjami. Inną ważną funkcją jest wsparcie dla technologii Web3, czyli mówiąc w dużym uproszczeniu dla zdecentralizowanego internetu, który korzysta z szyfrowania blockchain.

Grafika: Opera

Kluczową pozycją jest tu oczywiście wbudowany w przeglądarkę portfel, który może obsługiwać łańcuchy bloków przetwarzające takie kryptowaluty, jak Ethereum, Bitcoin, Celo i Nervos. Tym samym użytkownik tej przeglądarki ma od razu dostęp do witryn obsługujących kryptowaluty, bez konieczności dodawania do niej jakikolwiek rozszerzeń czy korzystania z zewnętrznych usług. Chcąc zapewnić użytkownikom komfort pracy, przeglądarka została wyposażona w specjalnie zaprojektowany bezpieczny schowek, tak aby żadne aplikacje nie miały dostępu do danych podczas operacji ich wklejania czy kopiowania.

Inną ważną funkcją jest wsparcie dla technologii Web3. Według Opery oferuje również „Kącik kryptograficzny” z najnowszymi wiadomościami na temat blockchain, który również „pozwala rozwinąć umiejętności Web3”.

Zobacz również:

  • Infrastruktura IT w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie zostanie zmodernizowana
  • Dyrektor generalny Twittera oczekuje, że Elon Musk dokończy przejęcie
  • Firefox 100 już dostępny

Konkurencja nie lekceważy ofensywy kryptowalut i podejmuje również różnego rodzaju kroki przygotowujące użytkowników na spotkanie z cyfrową walutą. I tak np. Mozilla (której przeglądarka Firefox mocno rywalizuje z Operą) ogłosiła niedawno, że zaakceptuje darowizny w postaci kryptowalut, co spotkało się z mieszaną reakcją. Główny zarzut jest taki, że kopanie kryptowalut przyczynia się walnie do degradacji środowiska naturalnego i jest to krok w złym kierunku.

Nowa krypto-przeglądarka Opery jest obecnie dostępna w wersjach do instalowania na urządzeniach Android, Windows i Mac, a niedługo będzie ją można pobierać również w wersji dla mobilnych urządzeń Apple (czyli dla systemu iOS).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200