Powstała pierwsza smartfonowa matryca o rozdzielczości 108 megapikseli

Samsung i Xiaomi zaprezentowały pierwszą na świecie matrycę do instalowania w smartfonach, zdolną rejestrować obrazy składające się z więcej niż 100 megapikseli (dokładnie jest to 108 milionów pikseli). Rozwiązanie nosi nazwę Isocell Bright HMX i pozwala rejestrować filmy mające rozdzielczość 6K.

To doskonały wyniki biorąc pod uwagę fakt, że matryce instalowane obecnie w smartfonach są w stanie rejestrować obrazy składające się z 12 do 16 megapikseli. Zaletą matrycy Isocell Bright HMXjest również to, że może rejestrować obrazy przy bardzo małym świetle. Jest to możliwe dzięki temu, że piksele łączą się wtedy w grupy, zwiększając tym samym czułość matrycy. Tak wykonane obrazy składają się z mniejszej liczby pikseli (maks. z 27 megapikseli).

Smartfony zawierające matrycę Isocell Bright HMX mogą więc wykonywać zdjęcia porównywalne z tymi, które jest w stanie rejestrować wysokiej klasy profesjonalny aparat fotograficzny, taki jak lustrzanka DSLR.

Zobacz również:

Jeśli chodzi o filmy, to dostępne obecnie smartfony mogą rejestrować obrazy o rozdzielczości 4K, rejestrując 60 ramek na sekundę. Smartfon wyposażony w matrycę Isocell Bright HMX jest w stanie rejestrować w ciągu jednej sekundy 30 ramek mających rozdzielczość 6K.

Samsung poinformował , że produkcja matryc Isocell Bright HMX ruszy jeszcze w tym miesiącu. Chociaż żadna z obu firm nie zdradza swoich planów to jest wysoce prawdopodobne, że matryce takie pojawią się wkrótce w kolejnych modelach smartfonów, jakie zostaną wprowadzone do ich ofert.


TOP 200