Powstała organizacja zrzeszająca polskie centra danych

W Polsce powstała pierwsza organizacja skupiająca ośrodki przetwarzania danych. Nosi nazwę Polish Data Center Association (PDCA) i zrzesza największe polskie centra danych: Sinersio Polska, Talex, Infomex, Tauron, Beyond.pl, Onet, 3S Data Center, DCPG, ATM, WCSS oraz Polcom.

W statucie organizacji można przeczytać, że celem Polish Data Center Association jest dbanie o interesy polskich ośrodków przetwarzania danych oraz zachęcanie firm i instytucji państwowych do rozwoju z wykorzystaniem usług profesjonalnego przetwarzania danych. Związek ma zamiar osiągnąć ten cel poprzez budowanie pozytywnego wizerunku tego sektora usług oraz aktywne działania edukacyjne na temat rozwiązań budowanych w oparciu o ośrodki przetwarzania danych, jak np. chmura obliczeniowa, ochrona danych czy cyberbezpieczeństwo.

Prezesem związku został Jacek Szczepanek, który pełnił funkcje menedżerskie w branży IT, finansów i telekomunikacji oraz był członkiem rad nadzorczych spółek takich jak Elektrobudowa, Ster-Projekt, PZU NFI Management, KFA.

Zobacz również:

  • Żywotność dysków SSD - które modele radzą sobie najlepiej?

Warto zauważyć, że centra danych należące do PDCA posiadają łącznie prawie 9100 szaf, co stanowi ok. 64% wykorzystywanej w Polsce przestrzeni serwerowej (dane według badań firmy analitycznej Audytel z 2016r.).

Komentując powstanie PDCA Jacek Szczepanek powiedział: „korzystanie z profesjonalnych usług data center przestało być luksusem dla wąskiej grupy firm opierających swój biznes na technologii jak operatorzy telekomunikacyjni, platformy internetowe czy banki. Firmy zamiast decydować się na zakup własnych serwerów oraz innego sprzętu, wybierają cloud computing, ponieważ pozwala im to na realną optymalizację kosztów inwestycyjnych. Wynika to z faktu, że tylko niewielki procent przedsiębiorstw na polskim rynku może sobie indywidualnie pozwolić na inwestycje w sprzęt i bezpieczeństwo IT na poziomie jaki możemy otrzymać korzystając z usług nowoczesnych data center”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200