Powstała nowa wersja standardu ZigBee

ZigBee Alliance opublikował w zeszłym tygodniu nową wersję standardu ZigBee (ZigBee Remote Control 2.0; ZRC 2.0), który pozwoli sterować zdalnie urządzeniami domowymi podłączonymi do sieci ZigBee, wspierając szereg nowych funkcji. Standard przewiduje między innymi, że kontrolery ZigBee będą mogły wysyłać polecenia bezpośrednio do urządzeń (takich jak np. grzejniki, klimatyzatory, systemy oświetleniowe, systemy bezpieczeństwa czy systemy monitorujące otoczenie) zainstalowanych w takich sieciach. Bezpośrednio, to znaczy z pominięciem urządzeń typu set-top box.

ZigBee to jeden z kilku protokołów bezprzewodowych, które stworzono z myślą o sterowaniu urządzeniami elektronicznymi instalowanymi w gospodarstwach domowych. Wśród innych tego rodzaju protokołów, do najważniejszych zaliczyć należy takie, jak Z-Wave, Bluetooth Low Energy, Wi-Fi i 6LoWPAN (IPv6 over Low power Wireless Personal Area Networks). Jak widać, protokołów tych jest sporo. Oznacza to tylko jedno – należy się liczyć z tym, że jednym z głównych problemów, z jakimi przyjdzie się w przyszłości zmierzyć projektantom tego rodzaju systemów, będzie kompatybilność.

Standard ZRC 2.0 nie rozwiąże tego problemu, ale przyczyni się zapewne do tego, że specyfikacja ta zyska wiatr w żagle. Głównie za sprawą nowych funkcjonalności, z których na uwagę zasługuje opcja nosząca roboczą nazwę "find my remote". Pozwala ona łatwo i szybko parować urządzenia ZigBee oraz kontrolować zdalnie urządzenia ZigBee starszego typu, wyposażone w interfejsy na podczerwień.

Zobacz również:

  • ONZ zajmie się sztuczną inteligencją
Powstała nowa wersja standardu ZigBee

GP565 Smart Home

Standardem ZRC 2.0 zainteresował się już jeden producent rozwiązań ZigBee. Jest to holenderska firma GreenPeak Technologies, która zapowiedziała, że zamierza w najbliższym czasie wprowadzić do oferty radiowy chip GP565 Smart Home, który może kontrolować zdalnie urządzenia, spełniając wymagania stawiane przez ten standard. GreenPeak przewiduje, że układ pojawi się na rynku w pierwszym kwartale 2015 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200