Powstała nowa inicjatywa promująca ideę demokratycznego Internetu

Unia Europejska, USA i ponad trzydzieści krajów z całego świata podpisały porozumienie noszące nazwą Declaration for the Future of the Internet (Deklaracja na rzecz przyszłości Internetu), które ma na celu promowanie w Internecie demokracji ora zobowiązuje jego sygnatariuszy do promowania bezpieczeństwa oraz sprawiedliwego korzystania z tego medium.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

Niestety, jak dotąd inicjatyw tej nie wsparły takie światowe mocarstw, jak Chiny i Rosja. Deklaracji nie podpisał też jeden z najludniejszych krajów na świecie, czyli Indie. Dokument nie jest długi, gdyż składa się z trzech stron. Opisuje w prostych słowach wizję wolnego Internetu, a potem wymienia w kilku punktach wartości, które powinny być promowane i wspierane. Cała deklaracja ma postać pliku PDF i jest dostępna tutaj.

Sygnatariuszami spoza USA i 27 krajów należących do UE są: Albania, Andora, Argentyna, Australia, Republika Zielonego Przylądka, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Dominikana, Gruzja, Islandia, Izrael, Jamajka, Japonia, Kenia, Kosowo, Malediwy, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Mołdawia, Czarnogóra, Nowa Zelandia, Niger, Macedonia Północna, Palau, Peru, Senegal, Serbia, Tajwan, Trynidad i Tobago, Ukraina, Urugwaj i Wielka Brytania.

Zobacz również:

  • Musk obraził się na Kalifornię. Chce przenieść swoje firmy do innego stanu
  • Microsoft nachalnie wypromuje Edge wśród użytkowników Chrome

Wsparcie dla tej inicjatywy wyraziło wiele gigantów przemysłu IT, w tym, Facebook i Google. Wyrażają one przekonanie, że sektor prywatny musi również odgrywać ważną rolę w podnoszeniu standardów internetowych w obliczu globalnego kryzysu. Są one zdania, że rządy nie są w stanie samodzielnie sprostać globalnym wyzwaniom stojącym przed zarządzaniem Internetem, dlatego zamierzają aktywnie włączyć się w tą kampanię.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200