Powstała firma GEAC ERP

Integruje ona wszystkie oddziały kanadyjskiego GEAC Computer i przejętego przez niego pod koniec 1999 r. brytyjskiego JBA Holding. W ten sposób całkowicie zmienia się strategia JBA.

Po kilku miesiącach milczenia, kanadyjski GEAC Computer zapowiedział całkowitą zmianę strategii przejętego pod koniec 1999 r. brytyjskiego JBA Holding. W tym tygodniu ogłoszono powstanie nowej firmy: GEAC ERP, integrującej wszystkie oddziały GEAC Computer i JBA Holding. JBA był aktywny głównie na rynku europejskim, oferując System 21, wspierający zarządzanie dużym przedsiębiorstwem. GEAC natomiast jest znany przede wszystkim na kontynencie północnoamerykańskim z produkcji aplikacji dla mniejszych przedsiębiorstw, działających m.in. w branży turystycznej, poligraficznej, bankowości czy obrocie nieruchomościami.

JBA Polska wkrótce zajmie się sprzedażą wybranych produktów GEAC, przeznaczonych na platformę Windows NT. Zmieni się również struktura polskiego oddziału, który zostanie podzielony ze względu na oferowane produkty. W Polsce firma pozostanie przy starej nazwie.

<B>Problem z połączeniem</B>

GEAC ERP zamierza w dalszym ciągu rozwijać System 21, wzbogacając go o rozwiązania dla handlu elektronicznego oraz wspomagające zarządzanie kontaktami z klientami CRM (Customer Relationship Management) i łańcuchem dostaw SCM (Supply Chain Management). Nie wszystkie fragmenty pakietu będą jednak tworzone samodzielnie. GEAC ERP zamierza rozwijać go poprzez przejmowanie i nawiązywanie związków partnerskich z wyspecjalizowanymi producentami oprogramowania.

"Chcielibyśmy przejąć firmę wyspecjalizowaną w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw. W przypadku systemów CRM, przejęliśmy firmę RunTime"- mówi Bertrand Sciard, dyrektor zarządzający GEAC w Europie.

Jednocześnie nowa firma zamierza skoncentrować się na kilku grupach klientów, głównie na branży spożywczej, obuwniczej i tekstylnej. W celu rozwijania rozwiązań wspierających gospodarkę elektroniczną w tych sektorach GEAC ERP nawiązał współpracę z IBM.

Dotychczas System 21 był przeznaczony wyłącznie na platformę AS/400. Niedługo będzie dostępny również w wersji unixowej. Niewykluczone jest także stworzenie wersji przeznaczonej na platformę Windows NT.

"Na razie platforma ta wymaga udoskonaleń, zwłaszcza jeśli chodzi o jej skalowalność. Jeśli będziemy chcieli rozwinąć nasz produkt w tym kierunku, niezbędne będzie przejęcie firmy wyspecjalizowanej w tym zakresie. Wolelibyśmy jednak skoncentrować się na platformie mainframe'owej i unixowej" - stwierdza Bertrand Sciard.

<B>Bardziej internetowy</B>

W ramach współpracy z firmą Jacada powstały produkty, umożliwiające dostęp do Systemu 21 poprzez przeglądarkę internetową oraz pozwalające na integrację pakietu z innymi programami np. obsługującymi standard wymiany danych EDI. GEAC ERP stworzył specjalny oddział Emerging Technologies, który zajmie się m.in. udostępnianiem oprogramowania za pośrednictwem Internetu w ramach usług typu ASP.

***

GEAC Computer przejmie JBA Holding

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200