Powstała energooszczędna technologia chłodzenia serwerów cieczą

Amerykański start-up Jetcool opracował nowatorską technologię (za którą otrzymał od magazynu R&D World prestiżową nagrodę R&D 100 Award), dzięki której bazujące na niej, wysokowydajne serwery klasy HPC, pobierają w porównaniu ze standardowymi systemami obliczeniowymi tego typu dużo mniej energii. Jest to możliwe za sprawą specjalnego, tzw. mikrokonwekcyjnego, punktowego systemu chłodzenia układów scalonych cieczą.

Grafika: Jetcool

Technologia pracuje podobnie jak klasyczne układy chłodzenia, która są obecnie powszechnie stosowane w dużych komputerach stacjonarnych, ale jej twórcy dodali istotne usprawnienie. Polega ono na zastosowaniu maleńkich dysz, które kierują strumień cieczy na wybrane elementy układu scalonego, wydzielające najwięcej ciepła. Badania wykazały, że tego rodzaju punktowe chłodzenie pochłania dużo mniej energii i pracuje bardziej efektywnie w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, w których stosuje się duże radiatory czy płyty chłodzące cały moduł zawierający układy scalone.

Większość stosowanych obecnie systemów chłodzenia opiera się na tradycyjnej klimatyzacji i radiatorach. Systemy takie niejednokrotnie nie zdają egzaminu, ponieważ nowe procesory pracują coraz szybciej i wydzielają tak olbrzymie porcje ciepła, że układy takie nie w stanie go odbierać. Właśnie wtedy ratunkiem może być punktowy system chłodzenia układów scalonych, który kieruje chłodziwo - którym jest najczęściej woda albo roztwór glikolu etylenowego – nie na cały układ, a na jego najgorętsze miejsca. Koszty chłodzenia serwera można wtedy znacząco obniżyć, przez co staje się on wyjątkowo energooszczędny.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Meta chce chłodzić dyski twarde cieczą

Zaletą technologii jest też to, że wykorzystuje ona tanie materiały. Szacuje się, że stosując taki system, można zaoszczędzić nawet do 8% energii. Jest jeszcze jeden istotny czynnik, który przemawia za tą technologią. Chodzi o powierzchnie zajmowaną w centrach danych przez serwery. Serwery bazujące na tej technologii są mniejsze i zajmują w centrum danych do 30% mniej powierzchni. Nie zawierają bowiem nieporęcznych dużych radiatorów ani rozbudowanych systemów chłodzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200