Powstała bateria mająca postać giętkiego włókna

Naukowcy z MIT opracowali baterię litowo-jonową wielokrotnego ładowania, która wygląda jak długie włókno podobne do światłowodu (stąd nazwa fiber battery). Baterię można wplatać w tkaniny i zasilać nią urządzenia typu wearable. Mogą ją przy tym produkować drukarki 3D, nadając jej dowolny kształt.

Źródło: Infoworld/Thinkstock

Badacze przewidują, że baterie będzie można integrować ze zwykłą odzieżą. Chcąc to udowodnić, wyprodukowali najdłuższą jak dotąd elastyczną baterię o długości 140 metrów. Ma ona wygląd zwykłego światłowodu, który można wplatać w ubrania oraz różnego rodzaju konstrukcje, niezależnie od tego jaki mają kształt.

Twórcy tej innowacyjnej baterii już wcześniej demonstrowali różnego rodzaju włókna, które zawierają szeroką gamę komponentów elektronicznych, w tym diody elektroluminescencyjne (LED), fotoczujniki czy też systemy komunikacyjne i cyfrowe. Wiele z nich można tkać i prać, dzięki czemu można je stosować w produktach do noszenia, ale do tej pory wszystkie musiały pobierać energię z zewnętrznego źródła zasilania.

Zobacz również:

  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów
  • Aktualizacja do iOS 15.4 powoduje problemy z baterią

Bateria (którą można tkać i prać) jest wytwarzana przy użyciu nowatorskich żeli akumulatorowych i standardowej technologii wytwarzania włókien. Proces produkcji zaczyna się od większego cylindra zawierającego wszystkie komponenty, który jest w kolejnym kroku podgrzewany go do temperatury tuż poniżej topnienia. Materiał jest wciągany przez wąski otwór, aby skompresować wszystkie części do ułamka ich pierwotnej średnicy, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego układu części.

Wyprodukowane 140-metrowe włókno ma zdolność magazynowania energii o wielkości 123 miliamperogodzin, które mogą ładować smartwatche lub telefony. Włókno ma grubość zaledwie kilkuset mikronów, jest więc cieńsze niż jakiekolwiek wcześniejsze próby wytwarzania baterii mających postać giętkiego włókna.

Powstała bateria mająca postać giętkiego włókna

Źródło: MIT

Na widocznym powyżej zdjęciu widzimy podwodny dron, który jest zasilany przez 20-metrowe włókno będące baterią, które jest owinięte wokół urządzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200