Powstała bateria, która może zasilać mobilne urządzenie przez 10 lat

Naukowcy zbudowali baterię, która jest w stanie zasilać urządzenia typu „wearable” (czyli takie, które można nosić na sobie) przez 10 lat. Użytkownik nie musi jej wtedy ani razu doładowywać, a mówiąc ściśle nawet nie może, gdyż jest to długowieczna bateria jednorazowego użytku, którą po wyczerpaniu się należy po prostu wyrzucić.

Jest to bateria Li-CFx (litowo-węglowa oparta na chemicznej formule CFx), zaprojektowana przez naukowców z Oak Ridge National Laboratory (rządowy ośrodek badawczy należący do U.S. Department of Energy). Naukowcy opublikowali w zeszłym tygodniu (w periodyku Journal of the American Chemical Society) artykuł, w którym opisują szczegółowo budowę zaprojektowanej przez siebie baterii.

Urządzenie typy „wearable” transmitują zazwyczaj co jakiś czas niewielkiej porcje danych, dlatego nie pobierają tak wiele energii jak inne urządzania mobilne, które wykazują właściwie przez przerwy jakąś aktywność, pobierając wtedy ciągle prąd z baterii. Baterie CFx zaprojektowano z myślą o takich urządzeniach jak „wearable”, które większość czasu znajdują się w stanie uśpienia, pracując na sto procent swoich możliwości tylko co jakiś czas. Nie mogą one zasilać nawet najbardziej energooszczędnych laptopów czy tabletów, gdyż wyczerpią się wtedy bardzo szybko.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • Zoptymalizowane ładowanie baterii - czy warto je wdrożyć w firmie?
  • Rok 2024 będzie "rokiem okularów AI”
Powstała bateria, która może zasilać mobilne urządzenie przez 10 lat

Parametry baterii Li-CFx

Naukowcy wciąż poszukują nowych technologii, dzięki którym baterie byłyby w stanie pracować przez dłuższy okres czasu. W laboratoriach wielu firma i ośrodków badawczych testowane są obecnie np. baterie cynkowo-powietrzne czy litowo-powietrzne, które mają dużo większą pojemność niż te stosowane obecnie. Podejmowane są też próby budowania baterii zawierających cynk i srebro, ale tutaj barierą jest wysoki koszty produkcji takich źródeł zasilania.

Sama idea baterii wykorzystujących chemiczną formułę CFx nie jest nowa. Baterie takie są już nawet produkowane (ma je np. w swoje ofercie amerykańska firma Contour Energy). Są one instalowane w dronach, noktowizorach i innych mobilnych urządzeniach, które pobierają niewiele prądu. Zasługą naukowców z Oak Ridge National Laboratory jest natomiast to, że udoskonalili znacznie technologię produkcji takich baterii.

Nowatorstwo polega głównie na tym, że naukowcy z Oak Ridge National Laboratory zastosowali w zaprojektowanej przez siebie baterii CFx elektrolit mający postać stałą (lithium thiophosphate), co znacznie zwiększyło jej pojemność. Charakterystyczną cechą elektrolitu jest to, że wspiera dwie funkcjonalności: przewodzi jony oraz pełni rolę katody. Teraz wypada tylko czekać, aż wynalazkiem zainteresuje się jakaś firma, podejmie produkcję tego typu baterii i wprowadzi je na rynek. Na razie trudno powiedzieć, kiedy może to nastąpić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200