Powstał układ, dzięki któremu dyski SSD będą pracować o 50% szybciej

Firma Silicon Motion Technology wprowadziła na rynek układ scalony (kontroler USB 3.0), dzięki któremu dyski SDD (pamięci masowe oparte na układach NAND/flash) będą wymieniać dane z otoczeniem nawet o 50% szybciej.

Układ scalony nosi nazwę SM3267 i może odczytywać dane z dysku SSD szybkością 160 MB/s, a zapisywać z szybkością 60 MB/s, to jest przeciętnie o 30% do 50% szybciej niż ma to miejsce obecnie.

Chociaż specyfikacja USB 3.0 zakłada, że dane mogą być obsługiwane z szybkością 4,8 Gb/s, to dyski SSD wspierające technologię USB 3.0 pracują wolniej, gdyż zainstalowane w nich pamięci NAND/flash mają mniejszą przepustowość. Dlatego większość dysków SSD klasy konsumenckiej, wyposażonych w interfejs USB 3.0, odczytuje dane z maks. szybkością ok. 100 MB/s.

Zobacz również:

  • Problem z flagowymi dyskami WD - producent obiecuje aktualizację
  • Nvidia zaprezentowała nowy układ scalony Grace Hopper napędzający superkomputer DGX GH200 AI

Układ SM3267 może też być zasilany niższym napięciem (od 1,2 do 5 woltów), dlatego zawierające go dyski SSD wydzielają o 25% to 30% mniej ciepła, dlatego nie trzeba je intensywnie chłodzić. Produkt wspiera większość stosowanych obecnie technologii NAND, w tym TLC (Triple-Level Cell), MLC (Multi-Level cCell (MLC), high speed Toggle i ONFI DDR NAND. Układ ma też certyfikaty zgodności z USB-IF i WHCK (Windows Hardware Certification Kit). Produkt jest dostępny w dwóch postaciach: jako COB (Chip-on-Board) i jako 48-pinowy, tzw. zielony pakiet QFN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200