Powstał system zdolny ostrzec firmę, że ważne dla niej dane znajdują się w niebezpieczeństwie

Pracownicy, którzy chcieliby sprzedać tajemnice firmy w której pracują, muszą się mieć na baczności. Powstało bowiem oprogramowania bazujące na technologii AI (Artificial Intelligence; sztuczna inteligencja), które jest w stanie wykryć takie zamiary, skanując wiadomości e-mail wysyłane i odbierane przez taką osobę.

Twórcą takiego systemu – noszącego nazwę Virtual Data Scientist - jest japońska firma UBIC. Monitoruje on wiadomości e-mail i identyfikuje tych nadawców, którzy sugerują iż znajdują się np. w finansowych kłopotach czy narzekają, że są źle w pracy traktowani i noszą się z zamiarem opuszczenia firmy. Napotykając na takie treści i im podobne, oprogramowanie Virtual Data Scientist oznacza taką wiadomość znacznikiem "developing problem” (czyli sprawa rozwojowa).

Z kolei te wiadomości, z których wynika iż ich nadawca próbował uzyskać dostęp do ważnych dla firmy i poufnych danych (które nie są z reguły udostępniane szerokiemu gronu pracowników), są umieszczane w katalogu "preparation". Oznacza to, że istnieje tu podejrzenie, iż pracownik nosi się powiedzmy to delikatnie z niecnymi zamiarami.

Zobacz również:

  • Sprawdzone sposoby na ochronę służbowej skrzynki pocztowej
  • Ataki typu web shell po raz pierwszy w historii najpopularniejszym cyberzagrożeniem

UBIC informuje, że mechanizm taki (Virtual Data Scientist) można dołączyć do każdego oferowanego zarówno przez nią, jak przez inne firmy, rozwiązania monitorującego wiadomości e-mail. Firma opatentowała swój wynalazek i japoński urząd patentowy (Japan Patent Office) wpisał go już do swojego rejestru. Jest on więc już chroniony prawem jako własność intelektualna.

Póki co, narzędzie jest dostępne tylko w wersji analizującej wiadomości e-mail pisane po japońsku. Firma pracuje już jednak nad wersjami wspierającymi inne języki i jest tylko kwestią czasu, gdy pojawią się one na rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200