Powstał procesor symulujący pracę ludzkiego mózgu

IBM chce zbudować komputer, który będzie przetwarzać dane i co ważne podejmować decyzje w podobny sposób, jak robi to ludzki mózg. Dlatego stworzył inteligentny układ scalonym noszącym roboczą nazwę TrueNorth, który będzie emulować pracę mózgu.

Wiadomo już, że układ wspiera technologię „deep learning”, czyli będzie w stanie nabywać z czasem coraz większą wiedzę. Co ważne pobiera wtedy tylko ułamek mocy, jaką potrzebują dostępne do tej pory procesory oferujące podobne możliwości.

IBM zademonstrował już eksperymentalny komputer zachowujący się jak ludzki mózg, który zawiera układ TrueNorth. Nosi on nazwę NS16e i jest w stanie analizować grafikę i ludzką mowę. Jest to w dużej mierze możliwe dzięki temu, że projektanci komputera włączyli do jego architektury sieci neuronowe.

Zobacz również:

  • IBM wprowadzi sztuczną inteligencję do komputerów mainframe
  • Intel może opóźnić premierę 3 nm układów Core

Ocenia się, że ludzki mózg zawiera 100 mld neuronów, które komunikują się między sobą za pomocą połączeń noszących nazwę synapsa. Synaps jest bardzo dużo, bo kilkadziesiąt bilionów.

Komputer NS16e zawiera „cyfrowe neurony”. W skład jednego układu scalonego wchodzi milion neuronów i 256 mln synaps. Twórcy komputera informują, że jeden procesor TrueNorth może rozpoznawać grafikę analizując w ciągu jednej sekundy nawet 2600 ramek. Istotne jest to, że konsumuje wtedy moc o wielkości od 25 do maks. 275 miliwatów.

Oznacza to, że procesor może jednocześnie rozpoznawać wzory zawarte w obrazach generowanych przez 50 do 100 kamer, które rejestrują w ciągu jednej sekundy 24 ramki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200