Powstał procesor Arm zawierający sprzętowy akcelerator 5G

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że na rynku procesorów brylują od lat dwie firmy: Intel i AMD. Nie należy jednak zapominać o mniejszych firmach, takich jak np. Marvell, która jako jedna z pierwszych zainteresowała się układami Arm wspierającymi technologię 5G, uruchamiając pod koniec zeszłego roku program i laboratorium, które ma rozwijać tego rodzaju integracje.

Źródło: Marvell

Mówi się, że Marvell zaprezentuje w tym roku w Barcelonie na targach Mobile World Congress 2022 pierwsze efekty tej inicjatywy. Będzie to nowatorska platforma 5G Open RAN. Bazuje ona na układzie Octeon Fusion, który integruje moduł obsługujący sieci 5G z procesorem Arm Neoverse i jest podstawą referencyjnego projektu Marvell Open RAN DU. Procesor Octeon jest określany jako jednostka przetwarzania danych (DPU) i będzie używany w inteligentnych kartach smartNIC, gdzie posłuży do przetwarzania ruchu sieciowego, odciążając w ten sposób główny procesor.

Układ Octeon Fusion można skalować, tak że może on obsługiwać zarówno niewielkie instalacje 5G, jak i duże, otwarte implementacje RAN wdrażane w chmurach. Warto przypomnieć iż Marvell nabył linię procesorów Cavium w 2019 roku, które przed tym zakupem były oparte na architekturze MIPS. Marvell wprowadził wtedy do procesorów Cavium architekturę Arm i zaczął je sprzedawać firmom produkującym dla serwery korporacyjne.

Zobacz również:

  • Prywatne sieci - przyszłość komunikacji w przedsiębiorstwach
  • iPhone 14 Pro hitem sprzedażowym - co otrzyma następca?

Marvell ogłosił niedawno zawarcie umowy z firmą Dell. Przewiduje ona, że w serwerach Dell PowerEdge instalowane będą moduły zawierające wbudowaną kartą przetwarzania Octeon Fusion 5G Layer 1, dedykowane dla rozwiązań vRAN i Open RAN. Dell zauważa, że będzie ona mogła współpracować nie tylko z firmowymi, ale również z innymi serwerami opartymi na architekturze x86, oraz, że będzie dodawać do swojego oprogramowania nowe moduły Dell Bare Metal Orchestrator, dając tym samym dostawcom usług w chmurze możliwość wdrażania własnych chmurowych rozwiązań i zarządzania nimi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200