Powstał pierwszy układ scalony Ethernet 400 Gb/s

To układ wspierający ethernetowy standard 802.3cd, dzięki któremu sieci LAN będą mogły pracować cztery razy szybciej niż obecnie, czyli z szybkością do 400 Gb/s.

Jego twórcą jest firma Marvell Semiconductor, a układ (tranceiver) nosi nazwę Alaska C 88X7120. Dzięki standardowi 802.3cd użytkownicy sieci LAN będą mogli zamieniać używane obecnie porty Ethernet nowszymi, tak aby połączenia transmitujące obecnie pakiety z szybkościami od 25 Gb/s do 100 Gb/s mogły je transmitować z szybkościami 50 Gb/s, 200 Gb/s lub 400 Gb/s.

Układ Alaska C 88X7120 wspiera 16 portów 50 Gb/s, 4 porty 200 Gb/s i 2 porty 400 Gb/s, obsługując je zgodnie ze standardem PAM4 (Pulse-Amplitude Modulation; sposób modulowania sygnałów).

Zobacz również:

  • Google rozbudowuje sieć podmorskich połączeń
  • Ładowanie bezprzewodowe - przydatna funkcja czy zbędny gadżet
  • Omawiamy wszystkie rodzaj standardu PoE

Standard PAM4 został stworzony z myślą o zastąpieniu starszej metody modulowania sygnałów NRZ (Non-Return to Zero) i nadzieją, że pozwoli on budować połączenia Ethernet mające przepustowość 400 Gb/s. Firma Marvell jako pierwsza udowodniła, że jest to możliwe.

Układ może obsługiwać zarówno połączenia miedziane, jak i optyczne. Można go też instalować w interfejsach SerDes (Serialisation/Deserialisation) wspierających połączenia dalekosiężne. Marvell Semiconductor informuje, że scalak jest obecnie intensywnie testowany i trafi na rynek na początku 2019 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200