Powstał pierwszy robot, który sam składa się i następnie przystępuje do pracy

Inżynierowie z MIT (Massachusetts Institute of Technology), Harvard i Wyss Institute zadziwili świat budując niewielkie roboty (wycinając je laserem i wykorzystując do tego celu origami, prastarą japońską metodę tworzenia papierowych dekoracji). I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że są to roboty, które same składają się i są mobilne, czyli po dokończeniu dzieła budowy zaczynają poruszać się o własnych siłach.

Roboty zostały najpierw stworzone – a właściwie wydrukowane - w wersji dwuwymiarowej, a dopiero w kolejnym kroku zaczynają same, dzięki zagnieżdżonej w nich inteligencji, nabierać trzeciego wymiaru i w efekcie poruszać się. Roboty są wykonane ze specjalnego, elastycznego materiału, który składa się z kilku (dokładnie z pięciu) warstw. Jest tu więc warstwa papierowa, warstwa zawierająca miedziane połączenia oraz warstwa polimerowa.

Ta ostatnia warstwa (polimerowa) jest bardzo ważna, bowiem to ona determinuje kształt robota. Wszystkie warstwy są oczywiście ze sobą połączone i towarzyszą im niewielkie silniczki pełniące rolę mini-siłowników. Po podłączeniu do nich zasilania robot składa się i......odchodzi. Tutaj na YouTube możemy zobaczyć jak to wygląda.

Zobacz również:

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że roboty zachowują się podobnie jak żywe organizmy, takie jak np. aminokwasy, które łączą się ze sobą tworząc bardziej złożone struktury, takie jak różnego rodzaju białka. Istotne jest to, że takie samo-składające się roboty mogą być w przyszłości instalowane np. w pojazdach kosmicznych.

Można sobie wyobrazić, że pojazd taki ląduje dajmy na to na Marsie, a wtedy roboty przystępują do działania. Są odpowiednio zaprogramowane i mogą przystąpić do dzieła, czyli zacząć składać się i następnie wykonywać różne czynności. Być może będą też mogły powielać się i przy okazji modyfikować swoją konstrukcję, przystosowując ją do konkretnych okoliczności. Ale to już w dalszej przyszłości, a naukowcom z MIT należy zawdzięczać, że pierwszy krok został już zrobiony.


TOP 200