Powstał pierwszy na świecie układ wyprodukowany przy użyciu technologii 7 nm

IBM poinformował, że wyprodukował układ scalony, wykorzystując do tego celu, jako pierwszy na świecie, technologię 7 nm. Najbardziej zaawansowane, oferowane obecnie na rynku układy wytwarzane są przy użyciu technologii 14 nm, a kilka firm – w tym Intel – przymierza się dopiero do uruchomienia produkcji procesorów, które będą wytwarzane przy użyciu technologii 10 nm.

Układy scalone produkowane przy użyciu technologii zawierają na tej samej powierzchni krzemy cztery razy więcej tranzystorów od układów produkowanych przy użyciu technologii 14 nm. Analitycy są zgodni co do tego, że informując innych dostawców procesorów o tym, że potrafi wyprodukować taki układ, IBM podniósł poprzeczkę bardzo wysoko. Tym bardzie, że firma przeskoczyła etap 10 nm, do którego inni dostawcy procesorów dopiero się przygotowują.

IBM twierdzi, że przechodząc na technologię 7 nm musiał wprowadzić do materiałów używanych do produkcji takich układów „fundamentalne zmiany”, nie mówiąc już o sprzęcie produkującym procesory, czyli o urządzeniach litograficznych.

Zobacz również:

  • Jeden z ważnych pracowników Apple przechodzi do Samsunga
  • Użycie dronów do diagnostyki COVID-19 zmniejszy ryzyko choroby
  • IBM chroni swoje systemy mainframe przez atakami wykorzystującymi komputery kwantowe

Firma produkuje procesory na bazie specjalnego stopu, składającego się z krzemu oraz germanu, który potrafi w optymalny sposób obsługiwać przepływające przez niego elektrony. IBM opisał technologię produkcji takich układów już w 2004 r., ale udało mu się pokonać różnego rodzaju problemy techniczne związane z produkcją takich układów dopiero teraz. Układy scalone 7 nm wymagają stosowania najnowszych litografów typu EUV, czyli wykorzystujących tzw. dalekie promienie ultrafioletowe.

Litografy optyczne używane obecnie do produkcji układów scalonych wykorzystują fale o długości 193 nm, podczas gdy litografy bazujące na ekstremalnie dalekim ultrafiolecie wykorzystują fale o długości 13,5 nm, które potrafią w dużo bardziej precyzyjny sposób drukować na krzemowo-germanowym materiale poszczególne tranzystory, które wchodząc w skład procesora.

Firma jak dotąd nie ujawniła, kiedy będzie w stanie produkować na masową skalę procesory wytwarzane przy użyciu technologii 7 nm. Ciekawe jest jednak to, że zamierza ponieść poprzeczkę jeszcze wyżej, czyli pokusi się o opracowanie materiałów i urządzeń, które będą w stanie produkować układy przy użyciu dużo bardziej zaawansowanej technologii 5 nm.

Powstał pierwszy na świecie układ wyprodukowany przy użyciu technologii 7 nm

Układ firmy IBM wyprodukowany przy użyciu technologii 7 nm

Od 50 lat obowiązuje tzw. prawo Moore'a mówiące o tym, że ilość tranzystorów znajdujących się na układzie scalonym mającym tą samą powierzchnię podwaja się co dwa lata. Wprowadzając przez ostatnie 20 lat lna rynek kolejne procesory, ich producenci za każdym razem udowadniali, że prawo Moore’a dalej funkcjonuje w praktyce.

Coraz częściej pojawia się jednak pytanie, jak długo będzie to możliwe? W którym momencie producenci procesorów powiedzą, że nie są już w stanie zwiększyć gęstości upakowania tranzystorów tak, by prawo Moore’a pozostało aktualne. Wydaje się, że obecnie powoli zbliżamy się do tego momentu. Można się również zastanawiać nad tym, że nawet wtedy, gdy jakaś firma - być możne właśnie IBM – będzie w stanie produkować układy przy użyciu dajmy na to technologii 5 nm. Bo pojawia się pytanie czy będzie to opłacalne. Jeśli okaże się, ze jest to możliwe, ale zbyt drogie i z biznesowego punktu widzenia nieopłacalne, to będzie to technologia niszowa i rzadko wykorzystywana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200