Powstał pierwszy na świecie czytnik linii papilarnych bazujący na technologii audio

Po latach badań firma Qualcomm ogłosiła, że zbudowała jako pierwsza czytnik linii papilarnych, który odblokowuje smartfon używając do tego celu sygnałów audio, czyli dźwięku.

Firma nadała technologii nazwę 3D Sonic. Generuje ona fale dźwiękowe mające określoną częstotliwość i odbija je od skóry znajdującej się na palcu (czyli od linii papilarnych). Twórcy czytnika 3D Sonic twierdzą, że zastosowane przez nich technologia sprawuje się dużo lepiej i jest bezpieczniejsza od standardowych czytników linii papilarnych, które bazują na optyce.

Niezwykle istotną cechą czytnika 3D Sonic jest to, że potrafi wykryć krew płynącą przez żyły znajdujące się w palcu. Oznacza to, że próby oszukania systemu uwierzytelniającego użytkownika przy pomocy podróbek imitujących linie papilarne skazane są na niepowodzenie.

Zobacz również:

Czujnik Sonic 3D można wbudowywać w wyświetlacz mobilnego urządzenia, co sprawia iż jego użytkownik może się szybko uwierzytelnić i w ciągu kilku sekund odblokować je. Czytniki tego rodzaju – czyli wbudowane w wyświetlacz - spotkają się zapewne z życzliwym przyjęciem ze strony użytkowników smartfonów, a firma analityczna IHS Markit przewiduje, że w przyszłym roku na rynek trafi co najmniej 100 mln smartfonów wyposażonych w taki system uwierzytelniania użytkowników.


TOP 200