Powstał fundusz wspierający rozwój młodych firm internetowych

Internet Investment Fund zamierza wspierać młode firmy, działające zwłaszcza w obszarze technologii związanych z Internetem i telefonią komórkową. IIF dysponuje na razie kapitałem w wysokości 10 mln zł.

Internet Investment Fund zamierza wspierać młode firmy, działające zwłaszcza w obszarze technologii związanych z Internetem i telefonią komórkową, nastawiając się na udostępnianie oferowanych przez nie usług internetowych w Europie Środkowo-Wschodniej, a także sprzedaży konkretnych produktów informatycznych na całym świecie.

"Chcemy pomóc młodym przedsiębiorcom, dostarczając im kapitał do wysokości 250 tys. USD, niezbędny do sfinansowania początkowego rozwoju - tzw. seed money. Będziemy ich także wspierać od strony technologicznej, pomagać w zakresie prawa, sprzedaży i marketingu" - mówi Rafał Styczeń, współzałożyciel Internet Investment Fund, poprzednio wiceprezes ComArch SA, odpowiedzialny za sektor telekomunikacyjny.

Maksymalny okres, przez który IIF będzie udzielać wsparcia nowym firmom, wynosi dwa lata. Później IFF zapewni pomoc w pozyskaniu inwestora strategicznego lub uzyskaniu wsparcia finansowego funduszy typu venture capital.

IIF dysponuje na razie kapitałem o wartości 10 mln zł. Stara się jednak o pozyskanie kolejnych 40 mln zł od inwestorów instytucjonalnych.

Obecnie IIF jest w trakcie zmiany statusu prawnego ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną. Wydzielane są również - w postaci spółek zależnych - dwie firmy (FreeBird Technologies i BillBird), które do tej pory rozwijały się w ramach IIF.

Firma IIF została założona przez trzy osoby fizyczne: Rafała Stycznia, Janusza Homa - odpowiedzialnego w ComArch za badania i rozwój produktów informatycznych na rynku telekomunikacyjnym i Rona Sharona - izraelskiego prawnika, zarządzającego dotychczas grupą inwestycyjno-konsultingową Kornelius, zajmującą się eksportem wysokich technologii z Izraela. W radzie doradczej IIF zasiadają: Paweł Rymarz, partner zarządzający w kancelarii prawniczej Weil Gotschal & Manges oraz Wojciech Janczyk, prezes firmy Business Management & Finance.

***

Więcej w dziale Internet w Computerworld 14/2000 z 3 kwietnia br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200