Powstaje sztuczny mózg

Nabierają rozpędu prace nad naśladowaniem najważniejszych elementów ludzkiego mózgu, aby komputery mogły lepiej przetwarzać olbrzymie ilości danych za pomocą wbudowanej sztucznej inteligencji. Łącznie DARPA przeznaczyła na ten cel już blisko 1 mld USD.

Powstaje sztuczny mózg

Firma IBM otrzymała 16 mln USD, aby przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe nad częścią projektu koordynowanego przez agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) (http://www.sainc.com/SyNAPSETeaming/BAA-08-28.doc). Zadaniem tego projektu jest szybkie i sprawne wprowadzenie do sprzętu komputerowego i oprogramowania elementów poznawczych, podobnych tych, którymi charakteryzuje się ludzki mózg. Tego typu rozwiązanie będzie mogło przetwarzać i analizować dane w sposób znacznie szybszy i dokładniejszy niż dzisiejsze programy.

Sztuczna inteligencja

W sumie IBM otrzymał 21 mln USD na prace związane z programem nazywanym SyNAPSE (System of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics). Z projektem związane są działy badawcze HRL Laboratories - przedsiębiorstwo otrzymało grant 16,2 mln USD w październiku ubiegłego roku, przeznaczony na pracę nad SyNAPSE - oraz innych firm, takich jak HP.

Agencja DARPA określa SyNAPSE programem, który ma utworzyć wysoce użyteczne, sprawne i inteligentne maszyny. Agencja ta szuka metod budowy technologii elektronicznych, neuromorficznych maszyn, która będzie skalowalna do poziomów porównywalnych z biologicznymi. Celem jest budowa systemów zdolnych do analizy w bardzo krótkim czasie olbrzymich ilości danych z różnych źródeł. Mają one ułatwić podejmowanie w bardzo krótkim czasie ważnych decyzji, szczególnie w sferze militarnej. Analizy wykonywane przez tę sztuczną inteligencję mają mieć znaczący wpływ na późniejsze działania ludzi, dlatego SyNAPSE jest bardzo poważnym wyzwaniem dla firm zrzeszonych przy tym projekcie.

Szybsza analiza danych

Według DARPA, dzisiejsze programowane komputery są limitowane nie tylko przez swą ograniczoną wydajność obliczeniową, ale także przez architekturę, która wymaga opracowywania i programowania algorytmów przez człowieka, aby komputer mógł opisać i przetworzyć dostarczone informacje. Dla porównania, struktury biologiczne, takie jak ludzki mózg, przetwarzają informacje w sposób autonomiczny, samoczynnie ucząc się ważnych i probabilistycznie istotnych własności oraz powiązań.

Gdy porównać sprawność przetwarzania danych w rzeczywistym środowisku, rozwiązania znane z organizmów żywych są sprawniejsze od dzisiejszych programowalnych komputerów od 1 mln do 1 mld razy. Według DARPA, program SyNAPSE ma zerwać ze stereotypem maszyn programowalnych i zdefiniować nową ścieżkę rozwoju. Do osiągnięcia celu niezbędna będzie jednak współpraca specjalistów i firm z różnych dziedzin, takich jak modelowanie pracy mózgu, sztuczne sieci neuronowe, wielkoskalowe przetwarzanie danych, neuromorficzne VLSI (Very-Large-Scale Integration), przetwarzanie informacji, kognitywistyka, technologie nowych materiałów, niekonwencjonalna elektronika realizowana za pomocą nanotechnologii czy realizacja i projektowanie rozwiązań CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200