Powstaje polskie Muzeum Nośników Danych

Seagate Technology przekazał swoje najcenniejsze eksponaty dla tworzonego przez firmę MBM Ontrack - Muzeum Nośników Danych.

Firma przekazała trzy modele dysków twardych produkowanych w latach osiemdziesiątych: ST4038, ST225 oraz ST125. Model ST4038 został opracowany w 1985 roku, charakteryzował się pojemnością 38 MB. Dysk był stosowany w drugiej generacji komputerów osobistych firmy IBM, m.in. w IBM PC AT.

Model ST225 został opracowany w 1986 roku, jako pierwsze 5.25-calowe, ekonomiczne rozwiązanie pamięci masowej. Rodzina dysków ST125 została wprowadzona w 1988 roku, był to pierwszy 3,5-calowy dysk twardy stworzony przez firmę Seagate. Istniały dwa modele tych napędów - z interfejsem AT i SCSI.

Zobacz również:

  • Data center jako źródło ogrzewania dla domów
  • ChromeOS otrzyma lepszą integrację z pakietem Microsoft 365

Muzeum Nośników Danych to przedsięwzięcie, którego celem jest przybliżenie osobom korzystającym z komputerów historii rozwoju informatyki. „Cieszymy się, że nasza inicjatywa zainteresowała największego producenta dysków twardych na świecie. Nośniki przekazane przez firmę Seagate są jednymi z najbardziej wartościowych eksponatów, jakie dotąd trafiły do pierwszego w Polsce Muzeum Nośników Danych” – powiedział Marcin Musil, dyrektor zarządzający MBM Ontrack odzyskiwanie danych.

Uroczyste otwarcie Muzeum nastąpi podczas targów Komputer Expo 2004 w Warszawie. Tydzień po zakończeniu targów kolekcja zostanie przeniesiona do Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie nastąpi lokalna premiera Muzeum Nośników Danych. Docelowo eksponaty trafią do siedziby firmy MBM Ontrack.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200