Powstaje największy superkomputer w Polsce

Gdańskie Centrum Informatyczne TASK na Politechnice Gdańskiej podpisało z Optimusem umowę na dostawę serwerów z Itanium 2 i systemem Linux. W oparciu o nie zbudowany zostanie klaster z 256 procesorami. Jego wydajność przekroczy moc 1 Tflopa (tryliona obliczeń zmiennoprzecinkowych na sekundę). Koszt projektu to ok. 4 mln zł.

„Jest to pierwsza teraflopowa maszyna oparta o nasze procesory, która powstaje w Polsce i jedna z pierwszych w Europie” – mówią przedstawiciele Intel Technology Poland. „Jest też pierwszą instalacją na świecie bazującą na naszej technologii Tiger2, umożliwiającej budowę systemów dwuprocesorowych” – dodają.

Gdański superkomputer - stworzony w oparciu o klaster 256 procesorów Itanium 2 - ma szansę znaleźć się wysoko (w okolicach 60 miejsca) na kolejnej liście TOP500 – pięciuset największych tego typu maszyn na świecie. Byłby to pierwszy firmowany przez polskiego producenta superkomputer, który znalazł się na niej.

Zobacz również:

Poprzednio TASK znalazł się na liście TOP500 w listopadzie 1995 r. Wówczas jednak zakupiona przez Politechnikę Gdańską maszyna miała moc jedynie 2,8 Gflopów (miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Nowy superkomputer będzie ok. 350 razy szybszy od poprzedniego. Obecnie na liście TOP500 nie ma żadnego komputera z Polski. Pojawiały się one jednak na niej od 1995 r. już jedenaście razy. Najwyżej - na 235 miejscu - znalazł się superkomputer Sun Enterprise 1000 zainstalowany w Telekomunikacji Polskiej (moc 61 Gflopów).

Tegoroczną listę TOP500 opublikowano w czerwcu br. W ciągu ostatniego roku liczba - znajdujących się na niej - superkomputerów z procesorami Intela zwiększyła się z 56 do 119. Tym samym firma ta dołączyła do czołówki producentów platform – obok IBM i HP – w oparciu o które tworzone są maszyny tego typu.

W 2000 r. pracownicy Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej zbudowali prawie 10-krotnie mniej wydajny klaster składający się ze 128 procesorów Pentium III Xeon. Oferował on moc ok. 100-150 Gflopów. Korzystali z niego pracownicy pracujący na Politechnice Gdańskiej i innych uczelni w północnej Polsce.


TOP 200