Powstaje energooszczędna platforma Atmos

EMC pracuje wspólnie z Intelem nad energooszczędną wersją opracowanego przez siebie rozwiązania Atmos (system rozproszonych pamięci masowych znany wcześniej pod nazwą Maui), które znajduje zastosowanie w chmurach obliczeniowych. Nowa wersja systemu Atmos ma być gotowa w drugiej połowie 2010 r.

Atmos to platforma (składająca się z warstwy sprzętowej oraz programistycznej) przeznaczona głównie dla dostawców usług sieciowych. Pozwala ona firmom zlokalizowanym w dowolnym miejscu na świecie korzystać z usług odległych systemów pamięci masowych, które wchodzą w skład . Nowy Atmos będzie oferować szereg dodatkowych opcji pozwalających firmie zarządzać elastycznie setkami gigabajtów danych rozsianych po całym świecie.

Firmy zamierzają przystosować system Atmos jeszcze lepiej do pracy w chmurze obliczeniowej i uczynić go rozwiązaniem energooszczędnym. EMC pracuje głównie nad warstwą sprzętową rozwiązania, podczas gdy Intel opracowuje narzędzia pozwalające zarządzać poborem mocy (takie jak Node Manager czy Data Center Manager), instalowane na komputerach opartych na procesorach

Zobacz również:

Nehalem.

Firmy opracowały już pierwszą wersję energooszczędnego systemu Atmos, który jest obecnie testowany. Testy wykazują, że nowy system Atmos pozwala zaoszczędzić (w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami tego typu) do 15% energii. Biorąc pod uwagę, że systemów takich będzie mogło pracować na świecie kilkadziesiąt tysięcy, są to niebagatelne oszczędności.

Intel zainicjował jednocześnie Cloud Builder Program. Jest to program, w ramach którego Intel będzie współpracować z niezależnymi dostawcami oprogramowania zarządzającego pamięciami masowymi instalowanymi w zwirtualizowanych centrach danych, sprawdzając czy programy oferowane przez tych dostawców pracują poprawnie na serwerach opartych na intelowskich procesorach.

Powstaje energooszczędna platforma Atmos

Intel zaprezentował też rozwiązanie "micro server", zapowiedziane na ostatniej konferencji Intel Developer Forum. Jest to platforma (serwery kasetowe instalowane w obudowie o wysokości 5U) przeznaczona dla firm zainteresowanych energooszczędnymi serwerami pamięci masowych, oparta na procesorze Xeon (model L3426), który pobiera 45 W mocy. Intel zapowiada, że kolejna wersja platformy będzie oparta na procesorze pobierającym 30 W mocy. Płytę główną mikro serwera widać obok.


TOP 200