Powstaje branżowa internetowa giełda towarowa dla firm zajmujących się handlem detalicznym

Giełdę zakłada kilkanaście największych koncernów i sieci handlu detalicznego z Europy i Stanów Zjednoczonych. Każdy z uczestników zainwestuje w przedsięwzięcie co najmniej 100 mln USD.

Kilkanaście dużych firm zajmujących się handlem detalicznym z Europy i Stanów Zjednoczonych zamierza utworzyć internetową branżową giełdę towarową WorldWide Retail Exchange.

Ze strony europejskiej w przedsięwzięciu uczestniczyć będą francuskie koncerny Auchan Group oraz Casino Guichard-Perrachon, brytyjski sprzedawca z branży farmaceutycznej Kingfisher, sieć Marks nad Spencer, koncern Tesco oraz holenderski Royal Ahold. Amerykańskimi partnerami będą: sieci supermarketów Albertson's i Safeway, firma farmaceutyczna CVS oraz koncerny Kmart i Target.

Liczba placówek handlowych należących do założycieli giełdy przekracza na całym świecie 30 tys., a ich łączna sprzedaż wyniosła w ub.r. 300 mld USD.

WorldWide Retail Exchange ma rozpocząć działalność w połowie tego roku i będzie miała na celu usprawnienie wymiany handlowej pomiędzy jej uczestnikami i ponad 100 tys. ich dostawców. Będzie ona dostarczać zestandaryzowane informacje o produktach, a także umożliwi przeprowadzanie aukcji.

Do czasu ustalenia ostatecznej liczby chętnych do uczestnictwa w giełdzie, każde z przedsiębiorstw kontrolować będzie 5% jej aktywów. Ponadto każde z nich zainwestuje w giełdę w ciągu najbliższych kilku lat ok. 100 mln USD.

Powstanie tej giełdy jest wynikiem zauważalnego w sektorze biznesowym trendu do tworzenia internetowych rynków, mających usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw i przyczynić się do obniżenia kosztów. Podobną inicjatywę zapowiedziały ostatnio również przedsiębiorstwa reprezentujące także inne rynki, m.in. chemiczny i paliwowy.

***

Elektroniczna giełda

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200