Powrót wzrostów

Co więcej, zdaniem analityka Forrester Research, branża IT znajduje się obecnie w ośmioletnim cyklu dynamicznego wzrostu. Forrester Research przekonuje bowiem, że rynek IT w ciągu minionych 60 lat cechowały naprzemiennie, ośmioletnie właśnie, cykle - ponaddwukrotnego wzrostu wobec poziomu wzrostu gospodarki oraz wzrostu rynku IT zbieżnego z poziomem wzrostu całej gospodarki. I tak, okres dynamicznego wzrostu przypadł na lata 1992-2000, kiedy firmy sporo inwestowały, m.in. w systemy ERP, które pojawiły się na rynku w latach 90. Po nim nastąpił okres z wolniejszym wzrostem, gdyż przedsiębiorstwa konsumowały poczynione wcześniej inwestycje. Początek nowego, dynamicznego cyklu zbiegł się niestety z wybuchem recesji. Po dwóch latach firmy wracają do przełożonych inwestycji, m.in. w Business Intelligence czy cloud computing, które pozwolą na szybsze dostosowywanie się do potrzeb klientów czy lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw.

Gartner optymistycznie, ale ostrożnie

Przewidywania Gartnera na rok 2011 dotyczące sprzętu telekomunikacyjnego to wzrost o 9,1% do 465 mld USD, napędzany zakupami urządzeń przenośnych. Gartner także przewiduje, że wzrośnie sprzedaż aplikacji biznesowych, podczas gdy sprzedaż sprzętu będzie zwalniać. Oprogramowanie wzrośnie o 7,5% do 254 mld USD, wobec 6,1% w 2010. Sprzęt zwolni z 8,9% w 2010 do 7,5%, osiągając pułap 391 mld USD w 2011 r. Analitycy Gartnera zastrzegają jednak, że choć poprawia się globalna sytuacja makroekonomiczna, ożywienie jest powolne, a na przeszkodzie stoją prognozy powolnego wzrostu najważniejszych gospodarek Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej.

Mniej wdrożeń systemów ERP w 2011?

Z analiz Forrester Research wynika, że - mimo prognozowanych wzrostów wydatków na IT - w 2011 spadnie liczba nowych inwestycji w zintegrowane rozwiązania wspierające zarządzanie. Statystycznie tylko 25% firm planuje w 2011 roku przeprowadzenie wdrożenia nowego systemu klasy ERP bądź poważną aktualizację lub rozbudowę posiadanego rozwiązania. Na początku ubiegłego roku skonkretyzowane plany w tym zakresie istniały w 29% firm. Jednocześnie analitycy podkreślają, że tylko 3% ankietowanych osób odpowiedzialnych za plany inwestycyjne w zakresie IT kategorycznie odrzuca realizację projektów związanych z rozwiązaniami klasy ERP. W zdecydowanej większości firm (72%) nie istnieją konkretne plany dotyczące oprogramowania ERP. Eksperci spodziewają się jednak, że wiele firm będzie zmuszonych do unowocześnienia posiadanych systemów, m.in. ze względu na rosnące koszty wsparcia starszych wersji. Z przeprowadzonych analiz wynika również, że niemal w 50% firm korzystających z systemów ERP funkcjonuje system w wersji odległej o co najmniej dwa wydania od wersji aktualnej. Według analityków, w 2010 na rynku ERP widoczne było silne odbicie po kryzysowym roku 2009. W 2011 roku spodziewać można się zaś wielu zmian funkcjonalnych w najpopularniejszych systemach ERP. Dodatkowe funkcjonalności - całkiem nowe wersje czy nawet linie oprogramowania biznesowego - zapowiadają m.in. SAP, Oracle i Microsoft. Eksperci Forrester Research spodziewają się, że kolejne 12 miesięcy przyniesie m.in. rosnącą liczbę wdrożeń w modelu cloud computing. Popularne mają być również rozwiązania pozwalające na korzystanie z zaawansowanych możliwości systemu ERP z poziomu urządzeń mobilnych.


TOP 200