Powrót telefonów Nokia jest możliwy.......i nie będą ich produkować ani Microsoft, ani Nokia

Czy smartfony z naklejką Nokia mogą jeszcze wrócić na rynek? I czy jest to możliwe, że ich producentem nie będzie wcale ani Nokia, ani Microsoft, ale zupełnie kto inny. Wydawałoby się, że nie jest to możliwe, gdyż Microsoft kupił przecież za kwotę 7 mld USD biznes firmy Nokia produkujący mobilne telefony. A jednak.

Kupując ten biznes Microsoft wszedł też w posiadanie znaku towarowego Nokia, chociaż wprowadzając na rynek smartfon Lumia 535 dał jednocześnie do zrozumienia, nie będzie go w przyszłości stosować. Korporacja Nokia egzystuje oczywiście dalej, zajmując się innymi rozwiązaniami, głównie produktami sieciowymi przeznaczonymi dla firm. Firma ujawniła ostatnio na witrynie NokiaPowerUser ciekawą – a może nawet zaskakującą - informację w sprawie strategii dotyczącej znaku towarowego Nokia.

Microsoft po przejęciu biznesu produkującego mobilne telefony Nokia, nabył też prawo do używania przez 10 lat znaku towarowego Nokia. Okazuje się jednak, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Otóż zgodnie z umową Nokia będzie mogła za jakiś czas (dokładnie od czwartego kwartału 2016 roku) sprzedawać innym firmom licencje na używanie znaku towarowego Nokia. Nokia może też już od dzisiaj naklejać ten znak towarowy na swoje urządzenia, pod warunkiem iż nie będą one konkurować na rynku z rozwiązaniami oferowanymi przez Microsoft.

Zobacz również:

  • HTC Vive wprowadza na rynek okulary VR dedykowane dla przedsiębiorstw
  • W jaki sposób nowa generacja botnetów IoT wzmacnia ataki DDoS?
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Dlatego Witryna NokiaPowerUser uważa, iż Nokia może w jakiś sposób pozostać na tym rynku, sprzedając znak towarowy Nokia i zlecając zadanie projektowania smartfonów (a następnie ewentualnie produkowania dla niej tych smartfonów) np. chińskim czy tajwańskim firmom ODM (Original Design Mnufacturer).

Jeśli rzeczywiście tak jest, to na usta cisną się co najmniej dwa pytania. Po pierwsze i najważniejsze, dlaczego Microsoft kupił w ogóle na tych warunkach telefoniczny biznesu od firmy Nokia i to za tak olbrzymie pieniądze? A po drugie, dlaczego sama Nokia – chcąc np. ciąć koszty – nie wpadała wcześniej na to, aby wybrać outsourcing i skorzystać z usług firm ODM?

Nokia ma jeszcze rok na to, aby podjąć decyzję, czy jest zainteresowana telefonami opatrzonymi znakiem towarowym Nokia. Wszystko jest więc możliwe, a szefowie firmy Nokia będą musieli podjąć strategiczną decyzję. Skorzystać z tej możliwości czy pożegnać się na dobre z tym znakiem towarowym.

A tak a propos – razem z przejęciem oddziału firmy Nokia produkującego mobilne telefony (Devices and Services), Microsoft wszedł także w posiadanie sześciu innych ważnych znaków towarowych będących jej własnością: PureView, ClearBlack, Lumia, Asha, Surge oraz Mural.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200