Powrót szybkiego Clariona

Clarion 4 firmy TopSpeed tworzy trójwarstwowe aplikacje klient/serwer i aplikacje dla Internetu.

Clarion 4 firmy TopSpeed tworzy trójwarstwowe aplikacje klient/serwer i aplikacje dla Internetu.

Firma TopSpeed jest znana programistom od wielu lat jako producent najszybszych kompilatorów języków C/C++ i Modula. Niedawno wróciła na polski rynek, oferując zintegrowany pakiet do szybkiego tworzenia aplikacji Clarion 4.

Szybko i obiektowo

Obecnie w pełni obiektowy produkt, dopuszczający takie konstrukcje obiektowe, jak dziedziczenie i polimorfizm, Clarion 4 Internet Edition składa się z pakietu Clarion Professional, przeznaczonego do tworzenia aplikacji bazodanowych, zestawu Internet Developers Kit i brokera obiektowego Application Broker.

Jak wynika z testów przeprowadzonych przez tygodnik InfoWorld, wydawany przez IDG, dzięki wbudowaniu w pakiet licznych kreatorów, budowanie typowej bazodanowej aplikacji klient/serwer odbywa się znacznie szybciej niż za pomocą pakietu Delphi. Kompilator Clarion tworzy bardzo efektywny kod maszynowy. Według danych Top Speed, rozmiar kodu aplikacji, wytworzonego za pomocą Clarion 4, ma być nawet dziesięciokrotnie mniejszy niż uzyskiwanego z Visual Basica lub Delphi.

Dodatkowe przyspieszenie tworzenia i działania aplikacji wynika stąd, że podczas opracowania aplikacji nie trzeba decydować, z jaką bazą ma ona współpracować. Decyzję tę podejmuje się dopiero na etapie kompilacji, a Clarion tworzy kod optymalizowany do konkretnego serwera bazy danych.

Aplikacje w sieci

W przypadku opracowania aplikacji do pracy w sieci WWW rozmiar kodu ładowanego do przeglądarki wynosi ok. 11 KB, zapewniając szybkie ładowanie i wykonywanie aplikacji. Dynamiczne strony HTML aplikacji można rozbudowywać korzystając z języka 4GL wbudowanego w system i używając globalnych wzorców stron.

Clarion ma ramy obiektowe zawarte w bibliotece Application Builder Classes (ABC), dostosowane do efektywnego tworzenia aplikacji bazodanowych. Zawierają one komponenty ułatwiające nawigowanie w bazie, redagowanie i raportowanie, nie zaś typowe dla innych pakietów programistycznych drobne obiekty interfejsu użytkowego. Aby tworzyć aplikacje dla sieci WWW, pakiet Clarion 4 Internet Edition zawiera Internet Developers Kit i Application Broker. Internet Developers Kit, składający się z klas i wzorców w Javie, ma obiekty do tworzenia interfejsu i inne właściwości niezbędne do uruchomienia aplikacji w sieci.

Application Broker działa jako specjalizowany serwer Web, uruchamiając aplikację na oddzielnym komputerze. Jednostanowiskowa wersja dostarczona w pakiecie jest użyteczna tylko dla programisty. Do rozpowszechniania aplikacji w Web konieczne jest zakupienie pełnej wersji brokera. Clarion 4 tworzy interfejs aplikacji korzystając z języków Java, JavaScript i HTML. Firma zapewnia, że nie ma różnicy w wyglądzie i działaniu aplikacji samodzielnej i uruchamianej przez przeglądarkę.

Wydajność aplikacji w małym stopniu zależy od liczby użytkowników, gdyż Application Broker korzysta tylko z jednej kopii aplikacji na serwerze, pozostawiając resztę pamięci serwera do obsługi sesji z użytkownikami i bazą danych.

<hr size=1 noshade>Clarion 4 Internet Edition

Zalety: Jeden kod źródłowy do aplikacji klient/serwer i WWW, obfitość wzorców i kreatorów, szybki kod wykonywalny.

Wady: Application Broker dla jednego użytkownika, niezgodność języka Clarion 4GL z C++ lub Java.

Cena: 749 USD na jedno stanowisko programistyczne, 999 USD za pełną wersję Application Brokera.

Platforma: Windows 3.x, 95, NT

Producent: TopSpeed Corp.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200