Powrót na szerokie wody

Po trzech latach od wycofania się z rynku routerów WAN 3Com powraca, sprzymierzony z chińskim potentatem Huawei.

Po trzech latach od wycofania się z rynku routerów WAN 3Com powraca, sprzymierzony z chińskim potentatem Huawei.

3Com wraca na rynek routerów WAN. Firma wprowadza do sprzedaży cztery modele urządzeń modularnych z serii Router 5000 przeznaczone dla firm średniej wielkości i jako urządzenia brzegowe dla operatorów sieci transmisji danych. Wytwarzaniem routerów 3Com zajmuje się spółka joint venture utworzona w marcu br. przez 3Com i Huawei Technologies - chińskiego potentata w dziedzinie sprzętu sieciowego. To zresztą nie pierwszy owoc współpracy obu firm - w lipcu br. 3Com wprowadził do sprzedaży przełączniki Switch 7700 również oparte na konstrukcji opracowanej przez Huawei. Zgodnie z zawartym przez firmy porozumieniem Huawei sprzedaje urządzenia pod własną marką w Chinach i Japonii, 3Com natomiast w pozostałych krajach.

Małe i średnie potrzeby

Nowe routery 3Com są oparte na architekturze routerów Huawei Quidway WAN sprzedawanych przez tę firmę od ok. dwóch lat. Liczba sprzedanych dotychczas urządzeń sięga ok. 160 tys. W skład serii wchodzą obecnie modele: 5009, 5231, 5640 i 5680 pozwalające na instalowanie odpowiednio: jednego, trzech, czterech i ośmiu kart rozszerzeń, tzw. MIM (Multifunction Interface Module). Dostępne są moduły MIM m.in. z interfejsami T1/E1, ISDN BRI i Fast Ethernet. Każdy z nich można instalować w dowolnym modelu z serii Router 5000.

Urządzenia z serii Router 5000 nie obsługują wszystkich możliwych protokołów i funkcji. Kierownictwo 3Com zdaje się wyszło ze skądinąd słusznego założenia, iż w większości firm i tak jest wykorzystywana tylko niewielka część dostępnych opcji. Routery 3Com obsługują m.in. RIP 1 i 2, OSPF, BGP-4 oraz kilka rzadziej stosowanych protokołów routingu. Wspierają transmisję w trybie Multicasting, a oprócz IP obsługują także IPX. Za pomocą routerów 3Com można zestawiać łącza PPP, PPPoE, Multilink PPP, ISDN, HDLC, X.25, Frame Relay oraz oczywiście "czystego" Ethernetu. Funkcje QoS obejmują wiele opcji kolejkowania i różnicowania priorytetów z gwarantowaniem określonego pasma włącznie. W razie awarii portu lub całego modułu MIM każde łącze routera (w tym także łącza modemowe) może służyć jako łącze backupowe. Gdyby nastąpiła awaria całego urządzenia, 3Com przewidział wsparcie dla VRRP (Virtual Router Redundancy Protocol).

Urządzenia z serii Router 5000 oferują sporo funkcji w dziedzinie bezpieczeństwa. Routery 3Com mogą tworzyć kanały VPN za pomocą protokołów zarówno L2TP, jak i IPsec (w tym drugim przypadku możliwe jest zainstalowanie akceleratora sprzętowego). Urządzenia wspierają szyfrowanie transmisji przy użyciu kluczy DES/3DES i AES. Routery 3Com standardowo są wyposażone w oprogramowanie zaporowe, obsługę protokołu RADIUS, PAP i CHAP. Dostęp do zasobów można dodatkowo kontrolować poprzez listy dostępowe i podsieci VLAN.

W nowych urządzeniach jest dostępnych kilka opcji zarządzania, m.in. telnet, SNMP (w tym szyfrowany SNMP v.3) i RMON. Zarządzanie może się odbywać z linii poleceń (CLI), a także za pomocą graficznej aplikacji 3Com Router Manager. W każde urządzenie wbudowano serwer FTP.

Szerzej i taniej

Przedstawiciele 3Com zapowiadają, że firma nie poprzestanie na routerach i będzie się starać zbudować kompleksową ofertę dla klientów korporacyjnych. Dzięki współpracy z Huawei w 3Com odrodziły się nadzieje na ponowny renesans i konkurowanie z największym dostawcą rozwiązań na świecie - Cisco Systems, którego udział w rynku routerów WAN sięga ok. 70%. 3Com z pewnością znajdzie chętnych na zakup swego sprzętu. Przedstawiciele firmy twierdzą, że jej urządzenia będą o 30-50% tańsze od rozwiązań Cisco o porównywalnej funkcjonalności.

3Com nie zamierza jednak konkurować wyłącznie ceną. Firma najwyraźniej dąży do odbudowania wizerunku dostawcy kompleksowej, jednolicie zarządzanej infrastruktury sieciowej dla firm. Już dziś oferuje przełączniki i routery klas zarówno niższej, jak i średniej, specjalizowane karty rozszerzeń, rozwiązania bezprzewodowe WLAN oraz do zabezpieczania dostępu do sieci (m.in. oprogramowanie zaporowe, terminatory kanałów VPN). Nie oferuje jedynie urządzeń dla sieci ATM.

Coraz bogatsza staje się także oferta 3Com w zakresie oprogramowania. Premierze routerów towarzyszyła prezentacja aplikacji Network Administrator, która umożliwia zdalne konfigurowanie, monitorowanie i zarządzanie opartymi na architekturze Huawei przełącznikami Switch 7700, routerami 5000 i urządzeniami 3Com SuperStack LAN lub NBX IP. Network Administrator może m.in. współpracować z systemem HP OpenView i ma być dostępny na rynku w listopadzie br.

Bez zmiany kanału

Jak zapewnia Piotr Szołkowski z 3Com Polska, routery 3Com są już dostępne również na rynku polskim. Będą one dystrybuowane przez obecnych partnerów tej firmy - 3Com nie zamierza modyfikować istniejących kanałów sprzedaży. Choć wprowadzenie routerów do sprzedaży będzie wymagało specjalnego przeszkolenia pracowników, to - jak twierdzi Piotr Szołkowski - procedura ta jest względnie łatwa i wszyscy zainteresowani dystrybutorzy sprzętu 3Com powinni bez trudu uzyskać odpowiednie certyfikaty. Ceny modeli routerów są następujące: 5009 kosztuje 1400 USD, 5231 - 2500 USD, a 5640 i 5689 odpowiednio: 4000 i 6500 USD.

Routery 3Com nie naruszają praw Cisco

Tuż przed podaniem oficjalnej informacji o utworzeniu joint venture 3Com i Huawei Cisco wytoczyło chińskiej firmie proces o naruszenie własności intelektualnej i praw autorskich. Amerykański sąd federalny wydał w czerwcu br. wyrok nakazujący Huawei usunięcie niektórych kwestionowanych przez Cisco fragmentów kodu oprogramowania sterującego pracą urządzeń sieciowych, które były podobne do kodu systemu operacyjnego Cisco IOS, a także zaprzestanie dystrybuowania podręczników użytkownika wzorowanych na instrukcjach opracowanych przez Cisco. Pod koniec września Cisco i Huawei zawarły ugodę, która oznacza prawdopodobnie zaprzestanie sporów sądowych. Jak zapewniają przedstawiciele 3Com, w przypadku routerów serii 5000 żadne prawa do własności intelektualnej Cisco nie są naruszane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200