Powrót mainframe'a

Jedno z głównych marzeń rewolucji klient/serwer było następujące: przenieść aplikacje z dużego komputera na PC w celu zmniejszenia zależności od niego. Dość szybko okazało się, że była to iluzja. Współczesne systemy klient/serwer nie mają dostatecznej mocy obliczeniowej, aby przejąć całkowicie obciążenie mainframe'a.

Jedno z głównych marzeń rewolucji klient/serwer było następujące: przenieść aplikacje z dużego komputera na PC w celu zmniejszenia zależności od niego. Dość szybko okazało się, że była to iluzja. Współczesne systemy klient/serwer nie mają dostatecznej mocy obliczeniowej, aby przejąć całkowicie obciążenie mainframe'a.

Zwiększone obciążenie

Rozprzestrzenienie przyjaznych użytkownikowi i potężnych PC po całej firmie oraz udostępnienie bazy danych z dużego komputera wszystkim użytkownikom PC musi jedynie zwiększyć jego obciążenie. Każdy PC jest w stanie zażądać od bazy ogromnych ilości danych, znacznie większych niż potrzebuje ich terminal. W terminalu do zapełnienia ekranu potrzeba ok. 2 tys. znaków; ściąganie danych do PC często polega na przesyłaniu całej tabeli o rozmiarze 1 MB! Tak więc rola i wymagania co do mocy obliczeniowej mainframe'a rosną, nie maleją.

Jeżeli więc klientami mainframe'a w aplikacji klient/serwer będą komputery PC, to zapewne trzeba będzie pomyśleć o zwiększeniu jego mocy obliczeniowej lub zakupieniu większego modelu. Na szczęście ceny dużych komputerów dość szybko maleją, a warunki ich użytkowania stają się coraz łagodniejsze.

Szczególnie duże obciążenie wnoszą także operacje wsadowe, które na szczęście można wykonywać nocą, gdy mainframe nie jest obciążony przez aplikacje klient/serwer z PC.

Jak pokazują badania Gartner Group, większość istniejących instalacji z dużymi komputerami zamierza w 1995 r. przenieść przynajmniej 10% swoich aplikacji do środowiska klient/serwer, ale jednocześnie przewiduje zwiększenie obciążenia istniejących komputerów o ok. 15%. Oznacza to, że faktycznie potrzebuje zwiększyć moc obliczeniową dużego komputera albo zakupić nowy.

Nowe duże komputery

W świecie mainframe'ów miażdżącą przewagę nad konkurentami ma IBM. Większość instalacji korzysta z komputerów S390; jednakże jeszcze w wielu miejscach wykorzystywane są znacznie starsze modele 3090 i 43xx. Obecnie IBM produkuje modele ES/9000 z procesorami o dużej wydajności, wykonanymi w technice ECL, chłodzonymi wodą oraz modele o mniejszej wydajności z procesorami CMOS, chłodzonymi powietrzem. Te ostatnie modele są znacznie tańsze przy zakupie i w eksploatacji.

W roku 1992 wydawało się, że nastąpi "śmierć" dużego komputera. IBM zmniejszył wielokrotnie produkcję, a nawet wynajął część swych pomieszczeń produkcyjnych na inne cele; wiele firm komputerowych całkowicie zaprzestało produkować duże maszyny. Tymczasem w 1994 r. nastąpiło znaczne zwiększenie zapotrzebowania na sprzęt komputerowy typu mainframe. IBM sprzedał w 1993 r. duże komputery o mocy obliczeniowej 115 tys. MIPS, a w 1994 r. już 160 tys. MIPS (przeciętny komputer ES/9000 ma moc 12-60 MIPS), co oznacza wzrost o ok. 39%. Firmy badania rynku przewidują wzrost zapotrzebowania do ok. 180 tys. MIPS w 1995 r. IBM nie nadąża z produkcją komputerów ES/9000, zwłaszcza modeli z procesorami CMOS, znacznie tańszymi od modeli z chłodzeniem wodnym.

Przeciętna cena (liczona za MIPS) dużego komputera wynosiła w 1993 r. 59 tys. USD; w 1994 r. - 41 tys. USD, a przewiduje się, że w 1995 r. wyniesie 39 tys. USD. Obniżka cen powoduje, że całkowite obroty ze sprzedaży dużych komputerów utrzymują się na mniej więcej jednakowym poziomie tj. ok. 9 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200