Powrót do terminali

Citrix zapowiada przeniesienie oprogramowania MetaFrame na platformy unixowe.

Citrix zapowiada przeniesienie oprogramowania MetaFrame na platformy unixowe.

Firma Citrix Systems produkująca oprogramowanie MetaFrame, umożliwiające serwerom Windows NT pełnienie funkcji serwerów terminali, wprowadziła na rynek kolejny produkt o nazwie VideoFrame. Zapowiedziała również dostarczenie nowego produktu UnixFrame przeznaczonego dla platform unixowych, a także nowej wersji swojego sztandarowego pakietu dla Windows 2000.

Siła giganta

Usługi terminalowe Microsoftu dostępne obecnie jako oddzielny produkt (Windows NT Server Terminal Server Edition 4.0) standardowo będą dostarczane wraz z Windows 2000 Server. Chociaż teoretycznie dostarczenie tych usług standardowo w systemie może odebrać Citrixowi część nowych klientów zainteresowanych technologią terminalową, to przedstawiciele firmy nie obawiają się tej konkurencji. "Integracja usług terminalowych w Windows 2000 w rzeczywistości znacznie poszerza nasze możliwości dotarcia do nowych klientów. Ułatwią one bowiem potencjalnym klientom przekonanie się o łatwości konfigurowania środowiska terminalowego w Windows 2000 i korzyściach związanych z inwestycją w tę technologię" - tłumaczy Matt Dircks odpowiadający za rozwój produktu MetaFrame.

MetaFrame znacznie rozszerza także funkcję serwera terminali Windows 2000. Wykorzystywany przez pakiet protokół ICA jest znacznie wydajniejszy od stosowanego przez Microsoft protokołu RDP. Umożliwia ponadto przekazywanie do terminala nie tylko obrazu, ale również dźwięku, korzystanie z lokalnych portów szeregowych i równoległych, a także USB. MetaFrame oferuje również funkcję równomiernej dystrybucji obciążenia (load balancing) pomiędzy kilkoma serwerami, która jest niedostępna w ramach Terminal Services Microsoftu.

Citrix dostarcza również oprogramowanie klienckie, które pozwala korzystać z aplikacji pracujących na serwerach Windows NT i 2000 nie tylko użytkownikom terminali Windows, ale także stacjom z systemem Unix oraz przeglądarkom internetowym wyposażonym w obsługę Javy.

Terminal wideokonferencyjny

Nowością w ofercie Citrixa jest produkt VideoFrame. Rozszerza on funkcje MetaFrame o możliwość przesyłania do terminali multimedialnych danych strumieniowych - zarówno głosu, jak i wideo. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że terminal wcale nie musi mieć bogatych możliwości multimedialnych. Oprogramowanie instaluje na nim tylko specjalny kod odpowiedzialny za odtwarzanie sygnału wizyjnego przenoszonego za pomocą protokołu ICA. Całe przetwarzanie związane z obróbką sygnału wizyjnego i głosu odbywa się na serwerze.

Oprogramowanie umożliwia dowolne sterowanie jakością przekazu multimedialnego, dzięki czemu można go dostosować do posiadanej przepustowości pomiędzy serwerem a terminalem.

MetaFrame dla Unixa

System Windows NT jest na razie jedyną platformą, na której pracuje oprogramowanie MetaFrame. Citrix zamierza na początku przyszłego roku wprowadzić UnixFrame, przeznaczony dla platform unixowych. Firma nie ujawnia na razie, dla których wersji Unixa. Citrix nie wyklucza również możliwości udostępnienia serwera UnixFrame dla platformy Linux.

Citrix współpracuje z firmą Novell nad integracją oprogramowania WinFrame i MetaFrame z usługami katalogowymi NDS oraz pakietem ZENworks. Firma nie planuje udostępnienia własnych rozwiązań pracujących na platformie NetWare, ponieważ nie jest ona serwerem aplikacyjnym w takim rozumieniu, jak np. Windows NT.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200