Powrót do macierzy

Krzysztof Musiał, prezes ABC Data, odkupił od CHS Electronics większościowy pakiet udziałów w kierowanej przez siebie firmie.

Krzysztof Musiał, prezes ABC Data, odkupił od CHS Electronics większościowy pakiet udziałów w kierowanej przez siebie firmie.

Decyzję o odkupieniu od CHS Electronics (CHSE) większościowego pakietu akcji Krzysztof Musiał podjął w związku z kłopotami, jakie amerykański dystrybutor przeżywa w Europie. Pisaliśmy o tym w CW 42/99 z 8 listopada br. "W obecnej sytuacji, kiedy CHS boryka się z poważnymi problemami finansowymi, posunięcie to uwalnia ABC Data od jakichkolwiek reperkusji wynikających z kłopotów, które przechodzi CHS w innych krajach" - komentuje Krzysztof Musiał.

"Pakiet, który dzisiaj posiadam, pozwala mi na całkowitą kontrolę nad firmą" - stwierdza prezes ABC Data. Warszawski dystrybutor odzyskał niezależność w połowie listopada br. Nie wiadomo na razie czy i kiedy kierownictwo ABC Data zacznie poszukiwać nowego inwestora strategicznego. "Na pewno wkrótce pojawią się oferty, ale do końca roku zamierzamy skoncentrować się na bieżącej działalności i wykonaniu planu na ten rok" - mówi Krzysztof Musiał.

Amerykański koncern CHS Electronics przejął 100% udziałów w ABC Data w 1995 r. W ciągu minionych czterech lat CHSE przejmował kolejnych, działających na terenie Polski, dystrybutorów - MSP/TH'system i Karma Polska. W tym roku, w ramach restrukturyzacji europejskich oddziałów CHSE, zostały one włączone w struktury ABC Data.

ABC Data prawdopodobnie stanie się także udziałowcem krakowskiej DNS Polska, spółki należącej do CHS Electronics, zajmującej się dystrybucją zaawansowanych systemów komputerowych. W ten sposób amerykański dystrybutor całkowicie wycofałby się z polskiego rynku. Informacji tych nie potwierdzili jednak przedstawiciele ABC Data.

Przychody ABC Data na ten rok mają przekroczyć 500 mln zł, a wraz z DNS Polska wyniosą 550-600 mln zł. "Nie jesteśmy w stanie podać dokładnych wyników ze względu na problem roku 2000. Nie wiemy, jaki będzie miał on wpływ na sprzedaż w grudniu" - mówi Krzysztof Musiał.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200