Powrót do korzeni

Xerox zaprezentował drukarkę, opracowaną za ok. miliard dolarów.

Xerox zaprezentował drukarkę, opracowaną za ok. miliard dolarów.

Xerox zaprezentował DocuColor iGen3 - prototyp produkcyjnej drukarki kolorowej o nominalnej prędkości 100 stron formatu Letter (8,5" x 11") na minutę, która wykorzystuje technologię druku nowej generacji. Urządzenie jest przeznaczone dla użytkowników korporacyjnych, którzy są zainteresowani szybkim wykonywaniem niskonakładowych wydruków kolorowych. Według przedstawicieli firmy, koszt opracowania konstrukcji tego urządzenia wyniósł ok. 1 mld USD, a liczba związanych z nim patentów dochodzi do 300.

DocuColor iGen3 jest przystosowana do druku o nakładzie nie przekraczającym ok. 5 tys. egzemplarzy: dokumentów, broszur, biuletynów itp. Jakość druku nie jest gorsza od zapewnianej przez technologię offsetową, a - wg zapewnień Xeroxa - koszt ma być znacznie niższy.

Urządzenie wykorzystuje opatentowaną technologię SmartPress - nowy rodzaj drobnego toneru o standardowych kolorach CMYK. Proces tworzenia obrazu dokumentu jest jednoprzebiegowy z wykorzystaniem działania ładunków elektrostatycznych, fal dźwiękowych i ciśnienia. Drukarkę wyposażono w zaawansowany system kontroli i sterowania drukiem, który pozwala na kalibrację kolorów każdej drukowanej strony, zapewniając ich powtarzalność, oraz automatycznie rozpoznaje różne formaty i rodzaje nośników.

DocuColor iGen3 ma być wyposażona w uniwersalne interfejsy, umożliwiające dołączanie urządzeń, także od niezależnych producentów, do zszywania, bindowania i składania dokumentów.

Urządzenie ma się pojawić na rynku w II połowie 2002 r. Zamówienia na nie Xerox zacznie przyjmować już pod koniec br. Cena DocuColor iGen3 nie jest jeszcze określona.

Bez indywidualnych

Po ubiegłorocznym kryzysie finansowym, który wywołał spekulacje nawet na temat możliwości bankructwa firmy, Xerox prowadzi reorganizację m.in. ograniczając ofertę produktów. Firma koncentruje się na rozwiązaniach poligraficznych i dla odbiorców korporacyjnych, czyli w obszarach, w których wcześniej się specjalizowała. Niedawno Xerox wycofał się z wytwarzania drukarek atramentowych oraz drukarko-kopiarek laserowych przeznaczonych dla małych firm i użytkowników indywidualnych. Zrezygnował także z oferowania usług poligraficznych, którymi konkurował z firmami będącymi potencjalnymi nabywcami jego sprzętu drukującego.


TOP 200