Powolny wymiar sprawiedliwości

"Nie mieliśmy od tamtej pory ani jednej reklamacji" - stwierdził Stanisław Winiarski, prezes Soft-tronik którego firma w maju br. była posądzana o sprzedaż nielegalnych pakietów Netware.

"Nie mieliśmy od tamtej pory ani jednej reklamacji" - stwierdził Stanisław Winiarski, prezes Soft-tronik którego firma w maju br. była posądzana o sprzedaż nielegalnych pakietów Netware.

"O ile wiem postępowanie toczy się nadal. My ze swej strony nie będziemy dochodzić swoich praw na drodze cywilno-prawnej" - powiedział Jacek Pacholczyk, przedstawiciel poszkodowanej firmy Novell. Jednocześnie Novell wniósł do sądu okręgowego Maryland sprawę z powództwa cywilnego przeciwko dystrybutorowi oprogramowania KIS Technology, od którego pochodziły - zdaniem przedstawicieli firmy - zakwestionowane w Polsce pakiety.

Soft-tronik - jak twierdzi jego prezes Stanisław Winiarski - nadal sprzedaje pakiety Netware m.in. dzięki podpisanej z Tulipem umowie tzw. cross agreement. "W tej sprawie utrzymuje się znaczące milczenie, prokuratorzy mają wakacje, myślę że wszystko zmierza do pozytywnego zakończenia" - zapewnia Stanisław Winiarski. Natomiast Jacek Pacholczyk, prezes Novell Polska jest, zdania, że "kwestią polskiego wymiaru sprawiedliwości i jego organów jest dochodzenie prawdy w tego typu przypadkach", co może być "pouczające, gdyż jest to jedna z pierwszych spraw przeciw piratom w Polsce".

W USA i Europie Novell tylko w tym roku oskarżył wiele firm o łamanie praw autorskich. W połowie sierpnia w sądzie spotkali się przedstawiciele Novella i amerykańskiego operatora Planet Gallifrey Board System. Oskarżyciel twierdzi, iż na wspomnianym BBS-ie nielegalnie rozprowadzano fragmenty NetWare. Swój finał w sądzie cywilnym znalazła również sprawa wytoczona przez amerykańskiego producenta holenderskiemu dystrybutorowi De La Mar Management and Services B.V. Zdaniem Novella w firmie dokonywano zmian oznaczeń pakietów uaktualniających, nadając produktowi znamiona oryginalnej, pełnej wersji NetWare. Od 28 kwietnia toczy się również postępowanie przeciwko byłemu autoryzowanemu reselerowi Novella - Aqua Systems. W tym wypadku również chodziło o "przerabiane" pakiety uaktualniające oprogramowania NetWare.


TOP 200