Powinno być trochę lepiej

IDC potwierdza prognozy dotyczące poprawy na światowym rynku IT. W tym roku wartość sprzedaży wzrośnie o 5%, w przyszłym o 10%.

IDC potwierdza prognozy dotyczące poprawy na światowym rynku IT. W tym roku wartość sprzedaży wzrośnie o 5%, w przyszłym o 10%.

Powinno być trochę lepiej

Wzrost wydatków na IT na świecie (w %)

Najnowszy raport International Data Corporation (IDC) zatytułowany Worldwide Black Book potwierdza wcześniejsze prognozy firmy, dotyczące poprawy na światowym rynku IT. Ma ona nastąpić w drugiej połowie 2002 r. Widoczne już ożywienie gospodarcze spowoduje wzrost wydatków na rozwiązania teleinformatyczne. Raport powstał na podstawie badań przeprowadzonych w 54 krajach.

W 2002 r. wzrost wydatków na IT ma wynieść 5%, w 2003 r. zwiększy się do 10%, a większość segmentów rynku teleinformatycznego osiągnie wówczas poziom wzrostu sprzed ubiegłorocznego kryzysu. W ubiegłym roku odnotowano zaledwie 1-proc. wzrost rynku (12% rok wcześniej). W USA, które są największym odbiorcą produktów informatycznych, wydatki na IT wzrosną w tym roku o 4%, a w przyszłym o 9%.

"Zawsze widoczne jest opóźnienie o jeden lub o dwa kwartały, zanim poprawa sytuacji makroekonomicznej przełoży się na lepsze wyniki firm. Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, zwiększenia wydatków na IT można spodziewać się w drugiej połowie roku" - piszą w raporcie analitycy IDC. "Wielu klientów w pierwszych miesiącach 2002 r. nadal wstrzymywało wydatki na IT, czekając na - widoczne już - ożywienie gospodarcze" - dodają.

Niedawno OECD opublikowała prognozy dotyczące wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) dla wszystkich krajów będących jej członkami. W przypadku USA wzrost PKB w 2002 r. oceniono na 2,5% (w I kw. tego ro- ku wyniósł aż 5,8%, najwięcej od 2 lat). W Polsce PKB ma wynieść 1,3-1,4%. Produkt Krajowy Brutto wszystkich członków OECD ma wzros-nąć o ok. 2% (1% w roku ubiegłym).

Dobre prognozy dla całej gospodarki USA nie oznaczają poprawy we wszystkich sektorach IT. Sprzedaż sprzętu ma spaść w tym roku o 8%. Dodatkowo walka cenowa na rynku PC nie poprawi sytuacji producentów komputerów. Za to sprzedaż oprogramowania ma wzrosnąć o 9%. W Europie Zachodniej wydatki na IT zwiększą się o 6%, mimo spadku sprzedaży sprzętu o 2%. Największy wzrost wydatków na IT, aż o 24%, widoczny będzie w tym roku w Chinach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200