Powietrzny pomost

3Com wprowadzi produkty do bezprzewodowej transmisji z szybkością 11 Mb/s.

3Com wprowadzi produkty do bezprzewodowej transmisji z szybkością 11 Mb/s.

Urządzenia nowej generacji do komunikacji w sieciach bezprzewodowych spodziewane są na rynku w III kwartale br. Zapowiadana przez 3Com szybkość transmisji z przepustowością 11 Mb/s jest ponad pięciokrotnie większa niż w przypadku obecnego "bezprzewodowego" standardu IEEE 802.11. Rozwiązanie 3Com AirConnect będzie oparte na specyfikacji IEEE 802.11 High Rate (HR), nie zatwierdzonym jeszcze oficjalnie standardzie.

Wokół standardów

Zatwierdzony przed 7 laty standard IEEE 802.11 pozwala na komunikację w paśmie radiowym 2,4 GHz z przepustowością 1 lub 2 Mb/s. Standard dopuszcza wykorzystanie trzech technologii transmisji danych: Frequency-Hopping Spread Spectrum (FHSS), Direct-Sequence Spread Spectrum (DSSS) oraz komunikacji w paśmie podczerwieni.

Ostatnia z tych technologii nie jest powszechnie wykorzystywana z powodu małej odległości, w której pracują urządzenia. FHSS jest technologią tańszą, a komunikujące się za jej pomocą urządzenia są prostsze w instalacji i pobierają mnie prądu. DSSS umożliwia natomiast komunikację z większą przepustowością, ponieważ pokrywa większe pasmo.

Łączność bez kabla

3Com zamierza wprowadzić na rynek 4 produkty z nowej rodziny AirConnect: punkt dostępowy, pełniący rolę koncentratora do kart bezprzewodowych, bezprzewodową kartę PC Card do komputerów przenośnych, analogiczną kartę do komputerów stacjonarnych oraz oprogramowanie do zarządzania sieciami bezprzewodowymi.

Punkt dostępowy może połączyć do 63 bezprzewodowych klientów oddalonych do 60 m. W firmie wykorzystującej takie sieci powinno być zainstalowanych wiele punktów dostępowych, które zasięgiem pokrywają biuro. Użytkownicy będą automatycznie przełączani do tego punktu dostępowego, który ma najsilniejszy sygnał.

AirConnect Wireless Lan Access Point będzie mógł być zarządzany zarówno za pomocą protokołu SNMP, jak i zwykłej przeglądarki WWW. Będzie obsługiwać użytkowników korzystających z kart pracujących w standardzie IEEE 802.11 HR i starszego 802.11. Urządzenie będzie mogło szyfrować przesyłane dane, blokować dostęp wskazanym przez administratora kartom bezprzewodowym, a także wymuszać identyfikację użytkowników przed rozpoczęciem komunikacji.

Urządzenia z rodziny AirConnect Wireless LAN będą dostarczane ze sterownikami do systemów Windows 95, 98, NT 4.0 oraz Windows CE.


TOP 200