Powiedz JES

Od 2005 r. pakiet Java Enterprise System (JES) będzie dostępny nie tylko na Solaris i Linuxa, ale również na HP-UX oraz Windows.

Od 2005 r. pakiet Java Enterprise System (JES) będzie dostępny nie tylko na Solaris i Linuxa, ale również na HP-UX oraz Windows.

Sun Microsystems rozszerza wsparcie dla pakietu rozwiązań serwerowych Java Enterprise System (JES) o nowe platformy systemowe i sprzętowe. Dostępny dotychczas na platformie Solaris i Red Hat , od pierwszego kwartału przyszłego roku JES będzie wspierać także HP-UX na platformie PA-RISC oraz systemy Windows na platformach x86. By nadać całej akcji odpowiedniego impetu marketingowego, koncern wprowadził nowy, uproszczony cennik JES, a także przygotował specjalną ofertę rocznego darmowego wsparcia dla wszystkich dotychczasowych użytkowników JES na platformie Solaris 9. Czy nowa strategia przysporzy Sunowi nowych klientów?

Szturmowanie rynku

Sun Microsystems oferuje JES na zasadzie subskrypcji. Roczna opłata w wysokości 100 USD za pracownika to łakomy kąsek dla wielu organizacji borykających się z utrzymaniem kosztów informatyki w ryzach, bowiem Sun nie pobiera opłat od liczby wykorzystywanych procesorów czy serwerów. Tym bardziej, że zawartość pakietu jest imponująca - mieszczą się w nim: serwer aplikacji Java, środowisko portalowe, kompleksowe rozwiązanie do zarządzania tożsamością, wydajny i bezpieczny serwer pracy grupowej wraz z komunikatorem internetowym, narzędzia programistyczne itp. Jest w nim nawet sprawdzone rozwiązanie do budowy klastrów niezawodnościowych - Sun Cluster.

Cena JES to próba wzięcia dużego rynku szturmem. Owe 100 USD rocznie za pracownika to atrakcyjne rozwiązanie kwestii licencyjnych, kontrastujące z ofertą subskrypcyjną Microsoftu zarówno ceną, jak i prostotą. Nie ulega wątpliwości, że Sun gra na bardzo aktualnych odczuciach wielu firm, które nie mają ochoty płacić dużych stawek za kolejne aktualizacje oprogramowania Microsoftu, ani też ponosić dużych kosztów usług związanych z wdrażaniem i integracją wielu uzupełniających się funkcjonalnie rozwiązań różnych dostawców.

Dostępne dla urzędów schematy licencjonowania "per obywatel" świadczą o tym, że Sun doskonale wyczuwa swoją szansę. Firma wyszła naprzeciw potrzebom służby zdrowia i administracji poszukujących taniej, ale godnej zaufania alternatywy. Nie znaczy to oczywiście, że oferta ta nie jest atrakcyjna dla korporacji.

Przyszłość bez monopolu

Wprowadzenie JES dla platform HP-UX i Windows burzy obawy i uprzedzenia, że Sun chce poprzez JES zmuszać klientów do zakupu swoich systemów i serwerów. Mając wybór, klienci będą się czuć znacznie bardziej komfortowo, podejmując decyzje o zakupie JES. Poza tym część klientów zainteresowanych zakupem JES dla jego składników aplikacyjnych nie jest zainteresowana rozwijaniem kompetencji w dziedzinie zarządzania środowiskami Unix, czy też przyuczaniem administratorów Windows do Linuxa.

Co się zaś tyczy HP-UX, liczy się fakt, że system ten działa w dziesiątkach tysięcy firm na całym świecie, obsługując krytyczne środowiska aplikacyjne. Namawianie firm do rezygnacji z HP-UX nie przyniosłoby zapewne oczekiwanych rezultatów. Wsparcie dla JES na HP-UX będzie jednak dla Sun Microsystems opłacalne nawet wtedy gdy klienci w ogóle nie zechcą migrować do Solaris.

Miękka kuracja

Początkowo JES miał być sposobem na promocję systemu Solaris i związanych z nim platform sprzętowych, na które w ciągu ostatnich 2, 3 lat popyt spadł znacząco. Teraz, jak się wydaje, jest to sposób na nadanie nowego kierunku całemu działowi oprogramowania. Oprócz JES Sun oferuje także coraz bardziej funkcjonalne rozwiązanie biurkowe w postaci Java Desktop System (JDS).


TOP 200