PowerPC 970FX

IBM ujawnił szczegóły dotyczące produkcji swojego procesora PowerPC 970FX. Procesor, który charakteryzuje się bardzo małym poborem mocy, jest produkowany przy użyciu technologii 90 nanometrów i zawiera 58 milionów tranzystorów.

IBM twierdzi, że jest to pierwszy procesor wytwarzany przy użyciu trzech nowatorskich metod: SOI (silicon-on-insulator; krzem na izolatorze), metoda "rozciągniętego krzemu" (strained silicon) i połączeń wykonanych z miedzi.

PowerPC 970FX
Technologie "rozciągniętego krzemu" i SOI przyspieszają przepływ ładunków elektrycznych i zmniejszają wielkość prąd pobieranego przez mikroskopijne tranzystory zagnieżdżone na układzie scalonym. To właśnie dzięki tym technologiom procesor 970FX pracuje bardzo szybko, pobierając jednocześnie niewiele prądu i wydzielając bardzo mało ciepła. Procesor PowerPC 970 FX jest już wytwarzany w ograniczonych ilościach, ale z taśmy produkcyjnej schodzi z każdym miesiącem coraz więcej układów.

Zobacz również:

  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą

Procesor pracuje podobnie jak układ Athlon 64 firmy AMD, który może obsługiwać zarówno aplikacje 32 bitowe, jak i 64 bitowe. Procesor PowerPC 970 jest stosowany przez firmę Apple w komputerach Power Mac G5, które zostały wprowadzone na rynek w 2003 roku. Chociaż oficjalnie nic na temat nie wiadomo, użytkownicy komputerów Power Mac mają nadzieję, że procesor PowerPC 970FX pojawi się jeszcze w tym roku w produktach firmy Apple.

Zaletą procesora PowerPC 970FX jest to, że może w ciągu jednej sekundy zmieniać tysiące razy, zależnie od potrzeb, pobór mocy, dzięki czemu należy do jednego z najbardziej energooszczędnych układów scalonych. Dlatego specjaliści przewidują, że procesor znajdzie zastosowanie w serwerach kasetowych oraz w kompaktowych urządzeniach sieciowych. Specjaliści oczekują, że IBM ujawni więcej szczegółów technicznych dotyczących procesora Power PC 970FX na konferencji International Solid-State Circuit Conference (w San Francisco), która odbędzie się pod koniec lutego br.

Technologia “rozciągniętego krzemu”, polega w największym uproszczeniu na tym, że germanek krzemu jest napylany na płytkę krzemu, co w efekcie pozwala rozciągnąć atomy krzemu (aby odległość między nimi była jak największa), dzięki czemu elektrony przepływają przez układ dużo szybciej. Intel stosuje technologię "rozciągniętego krzemu" w swoich najnowszych procesorach Pentium 4 (nazwa kodowa Prescott).

Po zastosowaniu technologii "rozciągniętego krzemu", na układach dochodziło często to zjawiska polegającego na przeciekaniu elektronów. Aby temu zapobiec, stosuję się technologię SOI. Polega ona na umieszczeniu na płytce krzemu cienkiej warstwy tlenku krzemu (pełniącej rolę izolatora).

Dzięki zastosowaniu wymienionych powyżej technologii, procesor PowerPc 970FX (taktowany zegarem 2 GHz) pobiera tylko 24,5 W, to jest blisko dwa razy mniej niż procesor PowerPC 970.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200