PowerBuilder lepiej skalowalny od pozostałych programów

Najważniejszym wymaganiem dla pakietów programowych do opracowania aplikacji dla przedsiębiorstwa jest skalowalność. Jeżeli aplikacja nie daje się rozszerzyć poza rozmiary departamentu lub oddziału firmy, niewielki z niej pożytek. W sierpniu (CW nr 31 z dnia 2.09.1996) zamieściliśmy porównanie pakietów programowych do szybkiego tworzenia aplikacji. Najlepszą skalowalność wykazał wtedy pakiet Oracle Developer 2000 rel. 1.3.

Najważniejszym wymaganiem dla pakietów programowych do opracowania aplikacji dla przedsiębiorstwa jest skalowalność. Jeżeli aplikacja nie daje się rozszerzyć poza rozmiary departamentu lub oddziału firmy, niewielki z niej pożytek. W sierpniu (CW nr 31 z dnia 2.09.1996) zamieściliśmy porównanie pakietów programowych do szybkiego tworzenia aplikacji. Najlepszą skalowalność wykazał wtedy pakiet Oracle Developer 2000 rel. 1.3.

PowerBuilder Enterprise nie znalazł się w porównaniu, gdyż nie był jeszcze w tym czasie dostępny do testowania. Obecnie laboratorium testowe InfoWorlda (USA) poddało go tym samym testom, co pozostałe pakiety, i porównało wyniki. PowerBuilder wygrał z pozostałymi pakietami.

PowerBuilder, zawierający obszerną bibliotekę klas i duże wsparcie dla techniki programowania obiektowego, wygrał z pakietem Developer 2000. Ponadto zawiera on optymalizujący kompilator kodu, pracuje na wielu platformach, daje możliwość tworzenia aplikacji wielowarstwowych i ma imponującą szybkość. Zbliżył się bardziej do określonego przez IW ideału narzędzia do tworzenia aplikacji dla przedsiębiorstwa, niż jakikolwiek inny produkt.

PowerBuilder zawiera zbiór narzędzi typu Painter, służących do zarządzania obiektami z bazy danych. Table Painter służy do tworzenia lub modyfikacji struktury tabel bazy danych i tworzenia indeksów w zdalnej bazie danych oraz definiowania reguł działania, powiązanych z indywidualnymi kolumnami tabeli. Database Administrator Painter umożliwia bezpośrednie wykonywanie poleceń SQL w serwerze, co jest często przydatne. Application Painter pokazuje elementy aplikacji, a Object Browser służy do przeglądania obiektów, funkcji i atrybutów. Mimo że wszystkie te narzędzia same w sobie są użyteczne, uważamy, że lepiej byłoby połączyć je w jedno centralne narzędzie zarządzania, zbliżone do tego, jakie oferują Borland Delphi Client/Server i Oracle Developer 2000.

Stwierdziliśmy, że mechanizm tworzenia transakcji jest bardziej elastyczny i solidny niż w Developerze. Tworzenie interfejsu formularza typu główny/szczegółowy jest proste, odbywa się w trybie graficznym i polega na wybieraniu kształtu formularza oraz jego źródeł danych za pośrednictwem modułu DataWindow Painter. W celu połączenia wszystkiego, zmuszeni byliśmy użyć obiektowego języka programowania PowerScript. Tworzenie prostych formularzy nie wymaga wysiłku, ale opracowanie bardziej skomplikowanych formularzy z filtracją danych i uaktualnianiem wielu tabel z DataWindow wymaga dużego kodowania. Nowa biblioteka PowerBuilder Foundation Classs (PFC) zawiera wszystkie te zaawansowane funkcje.

Jednakże, aby dobrze funkcje te wykorzystać, trzeba się sporo napracować, poczynając od zrozumienia architektury biblioteki. Brakowało nam gotowego wzorca formularza główny/szczegółowy, zawierającego cały kod podstawowy, który wystarczyłoby tylko nieco uzupełnić.

Repozytorium obiektów PowerBuilera jest bardzo elastyczne. Z porównywanych pakietów jedynie PowerBuilder pozwala na wizualne zapamiętanie i używanie wszystkich obiektów, poczynając od obiektów wizualnych, takich jak paski narzędziowe, po obiekty niewizualne, takie jak reguły działania. Pełne wsparcie programowania obiektowe upraszcza dziedziczenie i rozszerzanie właściwości funkcjonalnych obiektów. Oprócz tego biblioteka klas - bardziej specjalizowana niż w Delphi - ma wiele obiektów gotowych do użycia i rozszerzania. Wprawdzie włączenie PFC do do aplikacji wymaga ogromnego wysiłku, ale uzyskane wyniki uzasadniają podjęcie go.

Połączenie z wieloma źródłami danych wymaga dodania obiektów transakcyjnych, oprócz obiektu domniemanego. Pozwala to na uzyskiwanie danych z różnych źródeł, łącząc zapytania SQL z odpowiednimi obiektami transakcyjnymi. Jedyne ograniczenie PowerBuildera w tym względzie to niemożność połączenia się z różnymi źródłami danych i obejrzenia ich zawartości w trakcie projektowania aplikacji - co umożliwia Delphi i Visual Basic Enterprise 4.0.

PowerBuilder zawiera najwięcej narzędzi, ułatwiających opracowanie aplikacji. Przykładami są: kompilator i moduł do budowy klas C++. Moduł ObjectCycle służy do wspomagania zespołowego tworzenia aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200