Power4 z superkomputerów do serwerów

IBM zbuduje superkomputer do badań nad nieuleczalnymi chorobami. Urządzenie oparte będzie na 24 procesorach Power4, które wkrótce znajdą także zastosowanie w nowej linii serwerów eServer.

IBM poinformował o zamiarze zbudowania superkomputera opartego na układach Power4, który będzie wykonywał ok. 3,8 bln operacji na sekundę. Jego twórcy mają nadzieję, że pomoże on w badaniach nad nieuleczalnymi chorobami, takimi jak choroba Alzheimera czy gąbczaste zwyrodnienie mózgu (choroba szalonych krów). Komputer ma ułatwić badanie protein już na poziomie molekularnym, dzięki czemu będzie możliwe opracowanie antidotum na te choroby.

Superkomputer IBM, który w 2002 r. ma trafić do niemieckiego Instytutu Maxa Plancka, będzie zawierał 24 procesory Power4. Ma on być ponad 10 razy szybszy od sprzętu, którego do tej pory używano w instytucie.

Układ Power4 ma wkrótce stać się flagowym produktem IBM-a. Będzie on m.in. podstawą nowych serwerów z serii eServer. Przedstawiciele IBM podkreślają, że Power4 jest pierwszym w historii procesorem, który składa się właściwie z dwóch jednostek centralnych. Serwery z procesorami Power4 działć będą pod kontrola systemów Linux lub AIX 5L.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200