Power over LAN - dane i zasilanie przez UTP5

Amerykańska firma PowerDsine oferuje ciekawe rozwiązanie przesyłania przez jeden kabel zarówno danych, jak i napięcia zasilającego urządzenie sieciowe.

Amerykańska firma PowerDsine oferuje ciekawe rozwiązanie przesyłania przez jeden kabel zarówno danych, jak i napięcia zasilającego urządzenie sieciowe.

Technologia nosi nazwę Power over LAN. Firma PowerDsine udostępniła już jej założenia takim firmom jak 3Com, Nortel i Avaya, mając nadzieję, że zostanie ona zastosowana przynajmniej w niektórych ich urządzeniach sieciowych.

Zobacz również:

Integrując dwa niezależne do tej pory elementy - dane i napięcie zasilające - użytkownik może instalować w sieci nowe urządzenie, dołączając do niego tylko jeden kabel. PowerDsine przewiduje, że nowa technologia znajdzie zastosowanie szczególnie w telefonach IP i punktach dostępu obsługujących bezprzewodowe sieci LAN. Tak jak do tradycyjnego telefony wystarczy dołączyć tylko jeden kabel, tak i po zastosowaniu technologii Power over LAN telefon IP będzie można instalować w ten sam sposób (dołączając telefon do przełącznika Ethernet).

System Power over LAN można wdrażać na dwa sposoby: instalując przełącznik Ethernet i urządzenie Power-Hub (specjalny hub) lub przełącznik Ethernet zawierający moduł Power over LAN.

PowerDsine ma w swojej ofercie huby Power-Hub współpracujące z przełącznikiem Ethernet, które są w stanie zasilić do 24 urządzeń sieciowych. Hub przesyła napięcie zasilające przez okablowanie UTP kat. 5, stosując do tego celu nie używane pary skrętki (7/8 i 4/5). Firma produkuje też przełączniki Ethernet z wbudowanym na stałe modułem Power over LAN, zaprojektownym wspólnie z firmą Optical Access.

Technologią Power over LAN zainteresowała się już organizacja IEEE, powołując do życia grupę roboczą, która zajmie się być może opracowaniem propozycji dla nowego standardu sieciowego.


TOP 200