Power Architecture znowu podbija kosmos

Procesory IBM Power Architecture, instalowane w konsolach gier i w superkomputerach, znajdują się znowu w kosmosie. W sobotę 4 sierpnia z Florydy wystartowała rakieta Delta II, na pokładzie której znajduje się lądownik NASA o nazwie Phoenix Mars Lander, który zawiera komputer wyposażony w procesor oparty na technologii Power Architecture.

Procesory Power Architecture wróciły do kosmosu, ponieważ zadebiutowały w tym środowisku w 2003 roku, wchodząc w skład komputerów znajdujących się w marsjańskich lądownikach Spirit i Opportunity. Warto przypomnieć, że pierwszy procesor oparty na architekturze Power pojawił się w 1990 r. Dzisiaj procesory Power są instalowane w konsolach gier, komputerach samochodowych oraz w superkomputerach Blue Gene.

Power Architecture znowu podbija kosmos
Lądownik (kosztujący 420 mln USD) wyląduje na Marsie w maju 2008 roku, gdzie będzie prowadzić badania kontrolowane przez komputer zawierający procesor zgodny z Power Architecture. Lądownik Phoenix Mars Lander zawiera komputer RAD6000 wyprodukowany przez firmę BAE Systems (oparty na mikroprocesorze noszącym tę samą nazwę). BAE wykupił od IBM licencję na stosowanie procesorów opartych na technologii Power Architecture. Komputer został umieszczony w specjalnej obudowie, chroniącej układy scalone przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Zdjęcie płyty głównej komputera RAD6000 widać obok.

Zobacz również:

  • Kwantowe centrum danych
  • Ruszył kosmiczny program bug bounty

NASA zainstalowała na pokładzie lądownika siedem naukowych instrumentów, takie jak ramię z kamerą mające długość 3 metrów; analizator badający próbki gruntu marsjańskiego, stacja metereologiczna oraz wyspecjalizowane kamery, przekazujące na Ziemię obrazy otoczenia o wysokiej rozdzielczości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200