Poważny atak na Twittera. Konta Obamy, Gatesa i Muska przejęte

W wyniku ataku cybernetycznego na serwis Twitter kontrolę nad swoimi oficjalnymi kontami w sieci stracili m.in. Barack Obama, Bill Gates i Elon Musk oraz firma Apple.

Cyberatak

W środę 15 lipca wieczorem operator serwisu mikroblogowego Twitter poinformował o naruszeniu integralności wewnętrznych narzędzi informatycznych firmy. Z informacji przekazywanych przez konto wsparcia technicznego Twittera wynika, że atak z użyciem technik inżynierii społecznej był wymierzony w pracowników firmy mających dostęp do tych systemów i narzędzi.

Jak donosi serwis Motherboard.com, chodzi o jeden z systemów administracyjnych, o czym mogą świadczyć screenshoty krążące już wśród internetowej społeczności hakerów.

Zobacz również:

Konsekwencją ataku było przejęcie kontroli nad kontami w sieci Twitter. Łupem hakerów padły profile należące m.in. do byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy i wiceprezydenta Joe Bidena, byłego szefa Microsoftu Billa Gatesa, szefa Tesli Elona Muska, szefa Amazonu Jeffa Bezosa oraz miliardera Warrena Buffeta.

Warto dodać, że Bezos, Gates i Musk są w dziesiątce najbogatszych ludzi na Ziemi. Magazyn "Forbes" szacuje sumaryczną wartość ich majątku na 362 mld dolarów. Wśród poszkodowanych znalazły się także gwiazdy showbiznesu, w tym Kim Kardashian i Kanye West.

Cechą wspólną tych kont jest duży zasięg i ogromna rzesza użytkowników, do których docierają publikowane tam treści. Samo konto Obamy na Twitterze ma ponad 120 mln obserwujących, Gatesa - 51 mln, a Muska - 37 mln.

Na przejętych profilach włamywacze publikowali następnie twity zachęcające do wykonywania przelewów w kryptowalucie, z obietnicą zwrotu ze znaczną nawiązką.

Poważny atak na Twittera. Konta Obamy, Gatesa i Muska przejęte

Wiadomość opublikowana na przejętym koncie twitterowym Baracka Obamy, zachęcająca do przesyłania środków na adres portfela Bitcoin.

Wiadomości zawierały adres portfela Bitcoin. Tim Cotten, eskpert ds. walut cyfrowych cytowany przez CNN Business, twierdzi, że na adres portfela przesłano w kilka godzin równowartość ponad 100 tys. dolarów.

W godzinę od wykrycia ataku Twitter zablokował możliwość publikowania nowych twitów na profilach zweryfikowanych. Dwie godziny później spółka przekazała, że większość kont udało się odzyskać.

Jack Dorsey, prezes Twittera, wyraził ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i zapowiedział, że po przeanalizowaniu ataku firma upubliczni więcej informacji dotyczących incydentu.

Z kolei Justin Sun, obecny prezes BitTorrenta, a także założyciel platformy kryptowalutowej Tron, ogłosił nagrodę o wartości 1 mln dolarów za pomoc w ujęciu cyberprzestępców odpowiedzialnych za atak na Twittera.


TOP 200