Potyczkana plusy

IBM i Sun Microsystems wprowadziły na rynek serwery z dwurdzeniowymi procesorami RISC - Power5+ i UltraSparc IV+. HP tymczasem inwestuje w rozwiązania dla serwerów kasetowych, przejmując RLX Technologies.

IBM i Sun Microsystems wprowadziły na rynek serwery z dwurdzeniowymi procesorami RISC - Power5+ i UltraSparc IV+. HP tymczasem inwestuje w rozwiązania dla serwerów kasetowych, przejmując RLX Technologies.

Choć układy z "plusem" nie mają zasadniczo innej konstrukcji od dotychczas oferowanych przez Sun i IBM modeli RISC, wprowadzone ulepszenia architektury i oprogramowania powodują, że wydajność serwerów wykorzystujących nowe układy może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Zarówno UltraSparc, jak i Power5 są 64-bitowymi, dwurdzeniowymi procesorami RISC przeznaczonymi do pracy pod kontrolą systemów Unix lub Linux.

Power5+ dla dużych i małych

IBM zaprezentował kilkanaście nowych modeli serwerów unixowych i stacji roboczych wyposażonych w procesory Power5+. Nowe linie serwerów to p5 520 (2-procesorowy), p5 550 (4-procesorowy), p5 550Q (do 8 procesorów) oraz 16-procesorowe serwery klasy wyższej - p5 575. Firma przedstawiła także oparte na nowych stacje robocze IntelliStation Power 285.

Specjalnie dla małych i średnich firm IBM wprowadził do oferty zupełnie nową linię serwerów o nazwie p5 Express. Podstawowy model rodziny Express to IBM System p5 505 wyposażony w jeden lub dwa procesory 1,5 lub 1,65 GHz. Komputer jest pierwszym stelażowym modelem serwera RISC w obudowie 1U. W komputerach mogą być instalowane układy Power5+ 1,5 GHz lub 1,9 GHz zawierające do 72 MB zintegrowanej pamięci podręcznej.

Jak mówi Jeff Howard, dyrektor ds. marketingu serwerów serii p5, IBM zamierza zdecydowanie koncentrować się na rynku SMB, ponieważ przewiduje, że przynajmniej 58% sprzedaży serwerów unixowych będzie dotyczyło tego właśnie segmentu. IBM definiuje SMB jako firmy zatrudniające do tysiąca pracowników. Dla użytkowników z małych i średnich firm IBM przygotował również dwie nowe wersje oprogramowania do wirtualizacji systemu - IVM (Integrated Virtualization Manager) oraz zarządzania nim - Director 5.1.

IBM Director 5.1 zawiera funkcje umożliwiające zdalną dystrybucję oprogramowania, inwentaryzację elementów sprzętowych i aplikacji oraz monitorowanie wydajności i wykorzystania zasobów (procesorów, dysków, pamięci). Natomiast IVM został wyposażony w interfejs oparty na przeglądarce internetowej, który w połączeniu z Director 5.1 umożliwia ponoć szybkie i łatwe tworzenie oraz aktywowanie nowych mikropartycji. IBM Director 5.1 ma być bezpłatnie dostępny dla użytkowników serwerów pSeries na witrynie WWW od 25 listopada br.

Serwery p5 mogą pracować pod kontrolą systemów AIX 5L, Red Hat lub Novell SuSE Linux. Oba rodzaje systemów (Unix i Linux) mogą być uruchamiane jednocześnie w różnych, utworzonych przez użytkownika, partycjach systemowych. Katalogowe ceny komputerów zaczynają się od 3,68 tys. USD (System p5 505), 11,69 tys. USD (p5 520), 14,05 tys. USD (p5 550), 19,05 tys. USD (p5 550Q).

Dwa razy szybciej

Wraz z wrześniową premierą procesorów UltraSparc IV+ 1,5 GHz, Sun Microsystems zaprezentował 5 nowych modeli serwerów wykorzystujących te układy. Dwurdzeniowe UltraSparc IV+ są pierwszymi układami UltraSparc wytwarzanymi przy wykorzystaniu technologii 90-nanometrowej, a nie jak UltraSparc IV - 130-nanometrowej. Zmiana technologii wytwarzania układów umożliwiła zmieszczenie na płytce krzemowej nie tylko dwóch procesorów UltraSparc III, ale także współdzielonej pamięci podręcznej L2 wielkości 2 MB. To pierwsze w historii układy UltraSparc o takiej konstrukcji!

Nowością UltraSparc IV+ jest wprowadzenie do architektury pamięci podręcznej aż 32 MB. Według zapewnień przedstawicieli Sun, serwery wyposażone w układy UltraSparc IV+ mają dwukrotnie wyższą wydajność od analogicznych modeli z UltraSparc IV i nawet 5-krotnie większą niż komputery z układami UltraSparc III wprowadzonymi na rynek w 2001 r. Pewnym zaskoczeniem jest to, że UltraSparc IV+, znany wcześniej pod kodową nazwą Panther, zadebiutował w wersjach z zegarem tylko 1,5 GHz. Układy z zegarami 1,8 GHz pojawią się najprawdopodobniej w II połowie 2006 r., ale nie jest to informacja potwierdzona.

Wraz z nowymi procesorami zadebiutowały nowe serwery: 4-procesorowy SunFire V490, 8-procesorowy V890 oraz dwa modele 12-procesorowe - E2900 i E4900. Katalogowe ceny komputerów zawierają się w granicach 31-180 tys. USD, a więc są takie same, jak dotychczasowych modeli z układami UltraSparc IV. Procesory UltraSparc IV+ mogą być też instalowane w serwerach starszej generacji wykorzystujących układy UltraSparc IV lub III.

HP kupuje RLX

Hewlett-Packard poinformował, że zamierza kupić firmę RLX Technologies. Warunki finansowe transakcji nie zostały ujawnione, a ma ona zostać zrealizowana do początku listopada br. Wówczas firma ta ma być włączona w struktury HP BladeSystem Group. RLX Technologies była jednym z pionierów na rynku serwerów kasetowych, ale w ubiegłym roku zdecydowała się na rezygnację ze sprzedaży sprzętu, by koncentrować się wyłącznie na rozwoju linuxowego oprogramowania do zarządzania Control Tower.

Oprogramowanie Control Tower cieszy się dobrą renomą wśród użytkowników i udostępnia zaawansowane funkcje zarządzania obciążeniem oraz rozdziałem zadań w systemach kasetowych o dużej gęstości upakowania. HP nie miał dotąd w ofercie tego typu aplikacji opracowanej specjalnie dla systemu Linux. Oprogramowanie Control Tower ma zostać zoptymalizowane do współpracy z serwerami HP BladeSystem w pierwszej połowie 2006 r. Natomiast w drugiej połowie 2006 r. ma być zintegrowane z pakietami HP Systems Insight Manager, ProLiant Essentials i OpenView.

W dalszej perspektywie HP zapowiada przeniesienie narzędzi udostępnianych przez Control Tower również na platformy Windows i Unix. Te ostatnie plany są o tyle ciekawe, że do zarządzania serwerami kasetowymi z systemami Windows HP wykorzystuje oprogramowanie firmy Altiris, z którą podpisał siedmioletnie porozumienie o współpracy. Z pewnością nastąpi także integracja Control Tower z aplikacjami do zarządzania systemami pamięci masowych przejmowanej właśnie firmy AppIQ, a prawdopodobnie także z modułami do zarządzania zasobami będącej również w trakcie przejęcia firmy Peregrine Technologies.

Serwer z komórką

Wspólnie z firmą Mercury Computer Systems IBM zamierza opracować serwery kasetowe wykorzystujące procesory Cell, będące efektem współpracy IBM z firmami Toshiba i Sony, a także oprogramowanie narzędziowe dla nich. Układy Cell są wyposażone w 9 jednostek CPU, w tym jeden rdzeń zarządzający (64-bitowy układ PowerPC) oraz 8 jednostek pomocniczych wykonujących specjalizowane zadania obliczeniowe. Wielordzeniowa architektura Cell wymaga zaprojektowania odpowiednich płyt głównych oraz aplikacji specjalnie przystosowanych do wykorzystania możliwości udostępnianych przez te układy. Stąd właśnie współpraca z Mercury Computer Systems, która od lat projektuje płyty główne dla serwerów (m.in. dla IBM i Dell). Według zapowiedzi nowe serwery mają zawierać do dwóch układów Cell taktowanych zegarami ok. 3,2 GHz oraz szybkie pamięci Rambus XDR. Wiadomo, że przynajmniej na razie będą one kompatybilne jedynie z obudowami IBM BladeCenter. Na rynek nowe serwery mają trafić w I kw. 2006 r.


TOP 200