Potrzeba swobody rozwoju

Wrocławska firma Internet Designers zamierza w przyszłym roku zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wrocławska firma Internet Designers zamierza w przyszłym roku zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wejście na giełdę ma zapewnić Internet Designers środki na dalszy rozwój, w tym tworzenie nowych produktów. W ciągu kilku lat firma potrzebuje zdobyć 30 mln zł. Powstała w 1996 r. spółka specjalizuje się w projektowaniu serwisów WWW, a także tworzeniu aplikacji internetowych. Niedawno udziałowcy Internet Designers s.c. utworzyli podmiot Internet Designers SA. Do końca 2000 r. działalność spółki cywilnej ma przejąć nowa firma.

Czyste finanse

Zmiana formy prawnej Internet Designers ma ułatwić wprowadzenie inwestora finansowego. "Tylko taki inwestor gwarantuje nam zachowanie kontroli nad firmą. Prowadziliśmy wcześniej rozmowy z inwestorami branżowymi. Sądziliśmy, że ze względu na możliwość wniesienia przez taką firmę doświadczenia byłoby najlepszym dla nas rozwiązaniem" - mówi Tomasz Stankiewicz, przewodniczący rady nadzorczej Internet Designers SA. Ostatecznie rozmowy z inwestorami branżowymi zakończyły się niepowodzeniem.

W ciągu ostatnich lat firma Internet Designers stworzyła oprogramowanie z zakresu handlu elektronicznego i wspierania przez Internet kontaktów z klientami. Środki pozyskane od inwestora i z giełdy zostałyby przeznaczone na wprowadzenie tych aplikacji na rynek już jako gotowych produktów. Oparto je na takich technologiach, jak Java i XML. Firma wykorzystuje także produkty komercyjne - IBM WebSphere Application Server i Microsoft Active Server Pages.

Specjalizacja produktowa

W ciągu ostatniego roku spółka stopniowo ograniczała ofertę. "W okresie, w którym rozpoczynaliśmy naszą działalność klienci oczekiwali świadczenia kompleksowych usług. Obecnie możemy zająć się wyłącznie tworzeniem aplikacji internetowych i oferowaniem usług doradczych w zakresie wykorzystywania Internetu przez firmy" - mówi Tomasz Stankiewicz. Internet Designers praktycznie zrezygnowała z oferowania dostępu do Internetu czy kont poczty elektronicznej.

Internet Designers obsługuje ok. 300 klientów. Spółka zrealizowała m.in. projekt dla JTT Computer SA. Aplikacja ta wspomaga kontakty z partnerami handlowymi, została również połączona z systemem wspierającym zarządzanie MFG/PRO. Internet Designers jest również twórcą księgarni internetowej Paragraf. Przedstawiciele firmy przewidują, że w tym roku przychody będą się kształtować na poziomie 3 mln zł. W 2001 r. miałyby wzrosnąć do 10 mln zł.


TOP 200