Potrójne targi po raz czwarty

Kolejne międzynarodowe targi telekomunikacji (Komtel), wyposażenia banków (Inter Bank) i biur (Officetec) odbyły się w dn. 15-18 listopada br. w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Sektor telekomunikacji reprezentowany był przez 16 firm, w tym 3 stanowiące części Telekomunikacji Polskiej S.A., która wreszcie była dobrze widoczna na targach telekomunikacyjnych.

Kolejne międzynarodowe targi telekomunikacji (Komtel), wyposażenia banków (Inter Bank) i biur (Officetec) odbyły się w dn. 15-18 listopada br. w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Sektor telekomunikacji reprezentowany był przez 16 firm, w tym 3 stanowiące części Telekomunikacji Polskiej S.A., która wreszcie była dobrze widoczna na targach telekomunikacyjnych.

Niewątpliwym przebojem w stoisku TP S.A. był, zorganizowany wspólnie z AT&T, działający system multimedialny. Ten właśnie system zdobył Grand Prix IV Międzynarodowych Targów Komtel-Inter Bank-Officetec '94. Nagroda została przyznana Telekomunikacji Polskiej S.A. - Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji za "Usługi ISDN w sieci Komertel".

Dwa terminale, jeden znajdujący się na wystawie w Pałacu, drugi w biurze AT&T Telfa mieszczącym się przy ul. Senatorskiej, połączone zostały przez oferującą usługi ISDN sieć komertel. Terminalami były komputery PC (co najmniej 356) wyposażone w zestaw multimedialny, tzn. kamerę wideo, głośnik, mikrofon, kartę i oprogramowanie multimedialne. Taki zestaw pozwalał na jednoczesne prowadzenie rozmowy wideotelefonicznej, przesyłanie danych komputerowych, faksów i obrazów.

Dostęp do sieci komputerowych oferowała TP S.A. (sieć Polpak) i Telbank S.A. Bankowe Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne (sieć Telbank). Systemy przywoławcze (paging) prezentowały Polpager (system ogólnopolski), Telepage (system pokrywający znaczną część kraju) i najmłodszy Elite Paging (Warszawa, Poznań, Gdańsk). System omunikacji trankingowej EDACS, z którego korzysta polska policja, przedstawił Schrack Ericsson.

W dziedzinie central telefonicznych i aparatów niewiele nowego. Na uwagę zasługują centralki telefoniczne Connex, oferowane przez Telda-Pol z Warszawy. Telefony z Radomia (Radomska Wytwórnia Telefonów S.A.) wzbogaciły się o nowy aparat sekretarsko-dyrektorski umożliwiający wiele nowych funkcji, ale moim zdaniem niezbyt ładny. Próbę wejścia na polski rynek podjął Tele-Danmark.

Targom towarzyszyły otwarte sympozja zorganizowane przez wystawców. Szkoda, że niesprawność organizacyjna nie pozwoliła na sprawne przeprowadzenie seminarium zorganizowanego przez TP S.A.

Zainteresowani technikami komputerowymi niewiele mieli do obejrzenia na salach wystawowych poza ofertą telekomunikacyjną i meblami pod komputery. Natomiast z nawiązką wynagrodziły im to referaty wygłoszone podczas targów w dniu poświęconym technikom bankowym. Po dwóch referatach "ideologicznych" (o EDI w biznesie oraz rozwoju sektora bankowego w okresie transformacji systemowych) przyszła kolej na technikę zaimplementowaną w Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Licznie zebrani przedstawiciele banków usłyszeli referaty o stanie obecnym rozwoju systemów rozliczeń iędzybankowych Sybir (poczta papierowo-dyskietkowa) oraz Elixir (poczta elektroniczna).

O ile można już powiedzieć, że Sybir stał się codziennością dla dużej liczby polskich banków, to Elixir spotyka się nadal z podejściem dość ostrożnym. Wydaje się, że możliwości techniczne Elixiru są obecnie większe niż zapotrzebowanie. Dlaczego? Nie może tu powstrzymywać stan prawny, ponieważ transmisja jest prowadzona metodami szyfracyjnymi, a wolność umów nadal jest legalna. Być może więc powodem powolnego rozwoju Elixiru jest zasada rozliczeń netto, które są w Elixirze bilansowane (aż) dwa razy dziennie. Wychodzi więc na to, iż banki w pewnym zakresie są zainteresowane zatorami płatniczymi?

Prawdopodobnie właśnie w związku z wolnymi mocami przerobowymi wiceprezes KIR Jarosław Tymowski podczas targów InterBank przedstawił możliwość zastosowania infrastruktury Elixir do usprawnienia rozliczeń międzyoddziałowych pojedynczych banków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200