Potencjał w pudełku

Nowe terminale sieciowe Corona to najbardziej "odchudzone" komputery w ofercie Sun Microsystems.

Nowe terminale sieciowe Corona to najbardziej "odchudzone" komputery w ofercie Sun Microsystems.

Sun Microsystems oferuje tanią alternatywę dla stacji roboczych przeznaczonych do zadań biurowych. Terminale Sun Ray 1, znane także jako Corona, umożliwiają użytkownikom korzystanie z aplikacji pracujących zarówno pod kontrolą Unixa, jak i Windows NT. Sun pozycjonuje swoje rozwiązanie jako bezpośrednią konkurencję dla mniej skalowalnych rozwiązań opartych na serwerach Windows Terminal Server. Zaletą nowych terminali ma być też niska cena, zintegrowany czytnik kart procesorowych oraz możliwość bezpośredniego dołączania urządzeń peryferyjnych.

Mocna, mała konfiguracja

Sun Ray 1 jest wyposażony w procesor microSPARC 2ep, 8 MB RAM, 24-bitową kartę grafiki z 8 MB pamięci VRAM, cztery porty USB, kartę sieciową 10/100 Mb/s oraz czytnik kart elektronicznych zgodny z normą ISO 7816. Terminal ma wbudowany głośnik oraz gniazda umożliwiające wyprowadzenie sygnału stereofonicznego i podłączenie mikrofonu. Wyposażony jest także w - nie obsługiwane jeszcze przez oprogramowanie systemowe - wejście Composite Video.

Dostarczane standardowo klawiatura i myszka są podłączane z terminalem poprzez porty USB. Dwa pozostałe porty mogą służyć do podłączenia urządzeń peryferyjnych.

Windows NT i Unix

Sun Ray 1 pracuje podobnie jak tradycyjne terminale, z tym że umożliwia pracę w środowisku graficznym. Urządzenie można uruchomić, korzystając z oprogramowania rezydującego na serwerze i tam też otwiera ono sesję użytkownika przesyłając do terminala wyłącznie aktualny wygląd ekranu. Komunikacja między terminalem a serwerem odbywa się dzięki specjalnemu protokołowi opracowanemu przez Sun, który jako warstwę komunikacyjną wykorzystuje TCP/IP.

Dzięki komponentom programowym instalowanym na serwerach Suna użytkownik może korzystać zarówno z aplikacji pracujących na platformie Solaris, jak i Windows NT. W pierwszym przypadku jest stosowane oprogramowanie Authentication Manager i Session Manager, dostarczane wraz z urządzeniem. W drugim można skorzystać z klienta systemu Citrix pracującego na Solarisie, co pozwala uruchamiać aplikacje Windows na terminalach Sun Ray 1.

Skalowanie

Serwer identyfikuje terminal na podstawie fizycznego numeru karty sieciowej (adres MAC). Użytkownicy mogą być rozpoznawani za pośrednictwem identyfikatora i hasła, a także przez użycie indywidualnych kart procesorowych. W drugim przypadku użytkownik może swobodnie przemieszczać się między różnymi terminalami obsługiwanymi przez ten sam serwer bez przerywania sesji komunikacyjnej (wymagane jest wyłącznie przełożenie karty z jednego terminala do innego).

Sun zapewnia, że jeden procesor SPARC w serwerach Sun Ultra może obsłużyć 30-70 użytkowników. W przypadku wykorzystania standardowych aplikacji biurowych obsługuje ok. 40 użytkowników. Skalowanie systemu jest realizowane przez dokładanie do serwera kolejnych procesorów.

Sun zaleca, by sieć obsługującą terminale fizycznie odseparować od reszty sieci korporacyjnej. Serwer powinien być wyposażony w dodatkową kartę sieciową włączoną do przełącznika 10 lub 100 Mb/s, który będzie obsługiwać też podłączone do niego terminale.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200