Poszukiwany, poszukiwana…

Firmy poszukują coraz większej liczby specjalistów IT. Zwykłe serwisy ogłoszeniowe przestają wystarczać. Firmy biorą więc udział w akcjach wizerunkowych.

Od kilku miesięcy mówi się o powrocie rynku pracownika w… branży IT. Specjaliści różnego szczebla w zakresie informatyki w najmniejszym stopniu ucierpieli w czasie kryzysu, a obecnie z miesiąca na miesiąc przybywa skierowanych do nich ofert pracy. Pracodawcy planują zwiększać zatrudnienie w działach IT i narzekają na niewystarczającą liczbę kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. W rezultacie informatycy stali się jednymi z trzech najczęściej poszukiwanych w Polsce specjalistów.

Kiedy ogłoszenie nie wystarcza

W projekcie ElITarni bierze udział 16 firm:

- Accenture

- Acxiom

- Alcatel-Lucent

- Allegro.pl

- Cybercom Group

- IBM

- Infovide-Matrix

- Microsoft

- MicroStrategy

- NetLine Group

- NextiraOne

- Nokia Siemens Networks

- Samsung

- Software Mind

- Tieto

- Transition Technologies

Dlaczego nagle tyle firm poszukuje pracowników? "Stoi za tym ciągły postęp technologiczny oraz informatyzacja biznesu. Obecnie wiele ciekawych wyzwań i możliwości pojawia się ze strony firm reprezentujących branże pozainformatyczne, tj. media czy farmację" - wyjaśnia Piotr Ługowski odpowiedzialny za projekty specjalne w BIGRAM Media. Firmy konkurują więc o najlepszych pracowników. Robert Rudnicki, specjalista ds. personalnych w Alcatel-Lucent - która bierze udział w akcji wizerunkowej najlepszych pracodawców w branży IT ElITarni - przyznaje, że zwykłe serwisy ogłoszeniowe są niewystarczające. "Szczególnie w przypadku większych kampanii rekrutacyjnych, a taką akcję prowadzimy w 2010 r. Od początku stycznia znacznie rozbudowujemy dział Managed Services Delivery Center, zlokalizowany w bydgoskim oddziale. Właśnie do tego działu poszukujemy inżynierów sieci teleinformatycznych o różnych specjalizacjach, zaś takie osoby trudno znaleźć, korzystając wyłącznie z ogłoszeń rekrutacyjnych" - tłumaczy Robert Rudnicki.

W kampanii bierze też udział , która - będąc spółką typu software house - stale powiększa zespół, zatrudniając programistów technologii Java i .NET, doświadczonych menedżerów projektu oraz analityków, konsultantów biznesowych, testerów i pracowników działów sprzedaży. "Udział w projekcie ElITarni jest jednym z wielu działań, jakie podejmujemy, aby przekazać zaproszenie do współpracy osobom otwartym na nowe wyzwania i gotowym, by dołączyć do naszego grona. Takim właśnie kandydatom - za pomocą tej kampanii - chcemy pokazać, co wyróżnia nas spośród licznej w tej branży konkurencji" - wyjaśnia Marzena Kopa, People Manager w Software Mind.

Trzymać rękę na pulsie

Jednocześnie projekt ElITarni ma pomóc specjalistom z branży IT zapoznać się z wyselekcjonowaną ofertą, mieć kontakt z najlepszymi pracodawcami i świadomie zarządzać karierą. "Postanowiliśmy przedstawić esencję tego, co oferuje ten rynek i pokazać firmy, które mają coś ciekawego do powiedzenia i oferują bogate możliwości rozwoju" - tłumaczy Piotr Ługowski. I dodaje, że strona jest dedykowana przede wszystkim osobom z doświadczeniem zawodowym - i to nie tylko tym, którzy chcą coś zmienić w swojej karierze, ale również tym, którzy mają pracę i nie śledzą na co dzień portali rekrutacyjnych. Portal ma im pomóc być na bieżąco - wiedzieć, co się dzieje na rynku pracy, co oferują pracodawcy i jakich pracowników szukają do najnowszych przedsięwzięć. "Na stronie ElITarni można zobaczyć profile firm. Każdy stara się odpowiedzieć na pytanie, jakim firma jest pracodawcą, jak inwestuje w rozwój pracowników" - tłumaczy Piotr Ługowski.

Projekt ElITarni będzie też promowany na uczelniach kształcących specjalistów IT, m.in. na Politechnice Poznańskiej, w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych i Politechnice Warszawskiej.

Nowoczesne technologie dają pracę

Jak wynika z raportu "Information Technology Outlook 2010", opublikowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, OECD, już prawie co 5. stanowisko pracy w polskiej gospodarce funkcjonuje dzięki zastosowaniu technologii IT i komunikacyjnych (ICT). Tym samym doganiamy w tym zakresie Stany Zjednoczone. W rankingu przoduje Luksemburg, gdzie innowacyjne technologie dają pracę 36,4% zatrudnionych. Drugie miejsce w rankingu OECD zajmuje Wielka Brytania (28,3%), a tuż za nią plasuje się Szwecja.


TOP 200