Poszukiwani: specjaliści IT z wiedzą biznesową i kompetencjami miękkimi

Eksperci zapowiadają, że w 2013 r. pracodawcy będą kładli większy nacisk na znaczenia kompetencji miękkich i wiedzy biznesowej wśród specjalistów IT. Wyspecjalizowany, a jednak wszechstronny - taki będzie bohater rynku IT w 2013 r.

Wąska specjalizacja i zdolność do pracy w różnorodnych zespołach. W nowym roku te dwie umiejętności mają odgrywać kluczową rolę na rynku pracy IT. "W 2013 r. firmy będą poszukiwać ekspertów w konkretnych dziedzinach, m.in. SAP, programowaniu dla branży bankowej czy rozwiązaniach dla usług mobilnych. Zleceniodawcy coraz częściej oczekują konkretnych usług technologicznych o wysokim stopniu zaawansowania zamiast całych systemów IT" - mówi Przemysław Berendt, Globalny Wiceprezes ds. Marketingu w Luxoft, firmie zajmującej się m.in. dostarczaniem platform i systemów IT dla ponad 100 klientów z całego świata.

I dodaje, że z drugiej strony, informatycy często włączani są w pracę całego zespołu czy odpowiadają za bezpośredni kontakt z klientem firmy. Dlatego przyszły rok będzie należał do ekspertów, którzy wiedzę w najpopularniejszych dziś dziedzinach IT, połączą z biznesowym wyczuciem i umiejętnościami miękkimi. Tymczasem badania pokazują, że pracownicy mają z tym problem. Opublikowane w 2012 r. badania ManPower Group pokazują że na niedobór kompetencji miękkich czy umiejętności komunikacyjnych wśród kandydatów do pracy narzeka aż 18 proc. pracodawców.

Zobacz również:

"Zdolności do pracy w zespole, efektywnego realizowania wspólnych zadań czy wybierania rozwiązań optymalnych dla specyfiki danego biznesu wciąż wyróżniają tylko najlepszych spośród kandydatów aplikujących na stanowiska w IT. Zatrudniając programistów, szczególną uwagę zwracamy właśnie na ich zdolności do współpracy z klientem i innymi członkami zespołu, a także na intuicję biznesową" - przyznaje Berendt. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na rynku na nowe usługi informatyczne, zmienia się także profil idealnego pracownika IT. Dziś - w oczach menedżerów - informatyk to nie tylko specjalista od nowoczesnych technologii. To także osoba sprawnie funkcjonująca w zróżnicowanych zespołach projektowych, dobrze rozumiejąca potrzeby zleceniodawców.

"Poszukujemy specjalistów, którzy będą nie tylko sprawnie wdrażać nowe rozwiązania, ale także umieć wsłuchać się w potrzeby klienta i zaoferować mu znaczną wartość dodaną" - tłumaczy Michał Grabarz, Dyrektor ds. Usług IT w Infosys BPO Europe. I dodaje, że zatrudniani w Infosys specjaliści często realizują projekty dla różnorodnych klientów z różnorakich branż. Na przykład, konsultant SAP będący ekspertem w branży finansowej może mieć do czynienia z wieloma klientami z tego sektora, różniącymi się oczekiwaniami wobec efektów projektów i konkretnych funkcjonalności systemu realizujących ich proces biznesowy.


TOP 200